Kozakevičas mūžs simbolizē draudzību starp Poliju un Latviju

Itas Marijas Kozakevičas pieminekļa atklāšanā skanēja divas valodas: latviešu un poļu. Abām tautām Latvijas poļu žurnāliste, filoloģe un sabiedriskā darbiniece paliks atmiņā kā nesavtīga politiķe, brīvības cīnītāja un diplomāte. “Viss viņas mūžs simbolizē draudzību starp Poliju un Latviju. Viņa aktīvi sadarbojās ar poļiem, lai viņi Latvijā justos kā poļi, izkoptu poļu tradīcijas un valodu, bet tajā pašā laikā justos lojāli Latvijai,” saka Malgožata Gosevska, Polijas Republikas Seima maršales vietniece.

Ita Kozakeviča 1988. gadā sāka darboties Latvijas Tautas frontē, aktīvi iestājoties par Latvijas brīvības atdzimšanu. Atmodas laikā viņa daudzkārt viesojās Jēkabpilī, un viņas degsme par valsts neatkarības atgūšanu pārņēma daudzus iedzīvotājus. 1989.gadā jēkabpilieši nobalsoja par Itu, ievēlot viņu toreizējā Augstākajā Padomē no Jēkabpils vēlēšanu apgabala. “Viņa iedrošināja un runāja ar jēkabpiliešiem par brīvību, par cīņassparu. Enerģija, kādu viņa izstaroja... Itas inteliģentā izpratne par kultūru, par valodām – tas arī radīja cilvēkiem pārliecību, ka par brīvību ir jācīnās,” saka Aigars Godiņš, Jēkabpils Tautas nama direktors, Itas Kozakevičas laikabiedrs.

1990.gadā Ita Kozakeviča piedalījās Latvijai nozīmīgajā balsojumā, atdodot savu balsi par valsts neatkarību. Itas nesavtīgo kalpošanu cilvēkiem iedzīvotāji novērtēja, nobalsojot par viņu tautas aptaujā un piešķirot Itai goda nosaukumu “Sieviete Latvija”. Itai Kozakevičai veltītā pieminekļa autors ir Romualds Gibovskis. Piemineklis tapis ar Polijas finansiālu atbalstu un uzstādīts skvērā pie Jēkabpils tilta pār Daugavu. “Šis skvērs līdz šim nebija apdzīvots. Ejot, garām braucot pa apli, tas būtu ļoti labi redzams. Te iet garām celiņš, uz pavasari noteikti tiks uzlikts arī soliņš. Viņš būs ļoti smukā foršā vietā, pašā Daugavas krastā. Kā jūs zināt, arī ūdens paņēma Itu Kozakeviču. Tie ir tādi simboli,” norāda Raivis Ragainis, Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs.

Ita Kozakeviča gāja bojā 35 gadu vecumā – 1990.gada 28.oktobrī Itālijā, Tirēnu jūrā. Šogad viņai būtu apritējuši 67 gadi.


#SIF_NVZ2022