“Krājumu medībās” atrod vērtīgu skapi

Jaunu iniciatīvu aizsākuši Talsu novada muzeji, kas līdz pat rudenim dosies pirmajās “Krājumu medībās”. Lai vairākās pilsētās un pagastos mēģinātu izzināt, kādas vērtības slēpjas cilvēku bēniņos, pagrabos, pagultēs vai vienkārši sen necilātos foto albumos. Pirmās “Krājumu medībās” Sabilē izrādījušās muzejiem necerēti veiksmīgas – lai gan skaitliski ieradās maz cilvēku, tomēr viņi atnākuši ar negaidītiem atklājumiem.

“Krājumu medībās” daļa Talsu novada muzeja speciālistu pārvēršas par profesionāliem meļiem, ar kolorītiem stāstiem liek interesentiem uzminēt patieso priekšmetu ideju. Piemēram, vai neliels “A” burta formas priekšmets ir zirga zobu vīle, nagu vīle vai sens lībiešu darba rīks, kas palīdzēja tīrīt zivis no zvīņām. Lai gan ticamākais šķiet nagu vīles variants, tomēr tā ir zobu vīle. Talsu novada muzeja galvenā speciāliste Inese Vempere stāsta: “Dažkārt ir līdz lieliem smiekliem, jo cilvēki netic. Versijas no apmeklētājiem arī ir visdažādākās.”

Uz melu kluba galda nonākuši priekšmeti, kas iegūti ekspedīcijās vai paši iedzīvotāji uz muzeju atnesuši. Iespējams, muzejā nonāks arī “Krājumu medībās” atrastās vērtības. Sabilniece Ina Valtere pagaidām mājās atstājusi lielāko šķiltavu kolekciju Baltijā, bet muzeja darbiniekiem atnesusi parādīt paprāvu kaudzīti senas naudas.

Abavciema iedzīvotājs par “Krājumu medībām” uzzinājis nejauši. Viņš uzskatīja par lielisku iespēju, lai no speciālistiem iegūtu informāciju par no kaimiņa iegūtu skapi. Tas izrādījies vērtīgs atklājums, jo, ļoti iespējams, tas ir slavenā skolotāja un publicista Ernesta Dinsberga grāmatu skapis. Tas ceļojis no radiniekiem pie radiniekiem, līdz kaimiņš atdevis Zigurda kungam, lai nebūtu jāsadedzina. “Malkas vērtība tur ir neliela, bet kā skapis un tās detaļas ir tādas, kas var mani interesēt. Līdz ar to es noliku pie sevis glabāšanā. Tā tās glabājas kādus pāris gadu desmitus pie manis,” saka Zigurds Kreps, Abavciema iedzīvotājs.

Savukārt Talsu novada muzejs ir uzzinājis par tāfelklavierēm, kas noderēs atjaunojot muzejā jau esošu retu “Lichtenthal” instrumentu. Talsu novada muzeja direktors uzskata, ka speciālistiem ir svarīgs uzdevums – spēt saskatīt to, kam būs vērtība arī pēc 100 gadiem. “Mūsu mērķis nav no cilvēkiem visu atgūt, bet pastāstīt par to, kas viņiem ir, ka tā ir saglabājama vērtība. Skaidrs, ka muzeji nespēj akumulēt pilnīgi visu, bet ir labi, ka mēs zinām, ka tādas lietas ir. Labi, ka mēs zinām, kam tās ir,” norāda Uldis Jaunzems-Pētersons, Talsu novada muzeja direktors.

Līdz pat rudenim “Krājumu medībās” dosies trīs Talsu novada muzeji. Lai vairāk piesaistītu cilvēkus, viņi iekļausies dažādu pasākumu programmās. Maija beigās nākamās “medības” notiks Tiņģerē.


#SIF_NVZ2022