Krāpnieki iztukšojuši Olaines katoļu draudzes kontu

Pateicoties naivai cilvēku uzticībai, jau vairāk nekā gadu Latvijā turpina uzdarboties telefonkrāpnieki. Šoreiz tiem izdevies iztukšot Olaines Bezvainīgās Jaunavas Marijas Romas katoļu baznīcas draudzes kontu. No konta izņemti vairāk nekā 5000 eiro.

Olaines Bezvainīgās Jaunavas Marijas Romas katoļu baznīcas draudze no telefonkrāpnieku uzbrukuma cieta tieši pirms nedēļas, kad priesteris izlasījis it kā no “Swedbank” atsūtītu īsziņu. “Es to īsziņu lasīju, man zvanīja telefons, kur teica to pašu, kas bija rakstīts īsziņā. Un es noticēju, iedevu datus, un tā ir mana vaina, ka es noticēju,” saka Pasjuts Mareks Marija, priesteris.

Kad pēc pāris stundām beidzies dievkalpojums, konts jau izrādījies tukšs. “Man galvā kaut kur stāvēja, ka vajag to visu pārbaudīt, bet, saprotiet, es neesmu pieredzējis šajās lietās. Esmu strādājis Baltkrievijā, Romā, Polijā, bet nekad ar naudas lietām neesmu darbojies, tāpēc naivi ticēju viņiem.”

“Šajos gadījumos ir jābūt ļoti ātriem. Ir ļoti svarīgi, cik ātri izdodas informēt [banku], jo ir bijuši daudzi gadījumi, kad mums tiešām ir izdevies nosargāt klientu līdzekļus. Viena lieta ir, kad krāpnieki aizskaita naudu, kas ir jūsu kontā, bet cita lieta, ka viņi mēģina paņemt arī kādus kredītus. Tas nozīmē, ka cilvēks ne tikai tiek apkrāpts, bet viņi paņem aizņēmumu, arī to naudu nozog,” saka Jānis Krops, “Swedbank” pārstāvis.

Ar sociālo mediju “Facebook” starpniecību draudze aicina iedzīvotājus ziedot, jo šobrīd grūtības esot nomaksāt pat tekošos rēķinus. Par notikušo krāpniecību uzrakstīts iesniegums arī Valsts policijai.

Šobrīd policijā uzsākts kriminālprocess par krāpšanu, notiek izmeklēšana. Tas gan nebūt nav vienīgais gadījums Olainē, kad kāds mēģinājis iedzīvoties uz citu rēķina. Teju pirmais uzrunātais olainietis Aleksejs teic, ka no zaudējuma paglābusi vien paša vērība un uzmanība. “Es cenšos būt modrs, pagaidām neesmu iekritis, bet zvana. Vakar sievai piezvanīja kaut ko tur caur banku gribēja. Viņa teica – nē.”

Gan policija, gan banka vēl un vēlreiz atgādina, ka neviena iestāde neprasīs jūsu pieejas datus. Labākais veids, kā pasargāt sevi, ir pat pie mazākajām aizdomām nolikt klausuli un uz banku piezvanīt pašiem.