Kremļa propagandisti līksmo par Krievijas iekarojumiem

Neraugoties uz kaunpilno stratēģiski svarīgās Limanas pilsētas zaudējumu Ukrainas austrumos, krievu propagandisti aizvadīto nedēļu pavadīja visnotaļ eiforiskās noskaņās saistībā ar Doneckas un Luhanskas "tautas republiku", kā arī Zaporižjas un Hersonas apgabalu pievienošanu Krievijas federācijai, kas starptautiskās sabiedrības skatījumā nav nekas cits kā okupēto teritoriju nelikumīga aneksija.

Līdztekus līksmošanai par Krievijas federācijas paplašināšanu Kremļa ideologi plaši izvērsa nekādos pierādījumos nebalstītas sazvērestības teorijas par notikušajiem sprādzieniem gāzesvadu sistēmā "Nord Stream", kas izraisīja vairākas gāzes noplūdes Baltijas jūrā. Krievi nekavējās apgalvot, ka tas bijis terora akts, kuru pastrādājušas Amerikas Savienotās Valstis. Tikmēr Rietumu pasaulē valda viedoklis, ka notikušais ir pašas Krievijas roku darbs.

Krievija dižojas par "trīs Beļģiju" pievienošanu

30.septembrī Krievijas prezidents Vladimirs Putins ar okupēto Ukrainas reģionu vietvalžiem Kremlī parakstīja "līgumus" par šo apgabalu iekļaušanu Krievijas Federācijas sastāvā. Krievijā valdošais režīms tādējādi pasludinājis okupētos Ukrainas reģionus (Doneckas un Luhanskas "tautas republikas", kā arī Hersonas un Zaporižjas apgabalus) par Krievijas sastāvdaļu, tāpat kā pirms astoņiem gadiem izdarīja ar okupēto Krimas pussalu. Pēc "līgumu" parakstīšanas Kremļa zālē sanākušais pūlis ar Putinu priekšgalā sāka skandēt "Krievija! Krievija!", bet vakarā Sarkanajā laukumā notika plašas svinības.

Krievijas īstenoto pretlikumīgo aneksiju neatzīst nedz ASV, nedz Eiropas Savienība (ES). Tās līderi kopējā paziņojumā norādīja: "Mēs neatzīstam un nekad neatzīsim nelegālos "referendumus", ko īstenoja Krievija kā ieganstu turpmākajam Ukrainas neatkarības, suverenitātes un teritoriālās integritātes pārkāpumam, ne arī to viltotos un nelikumīgos rezultātus. Mēs nekad neatzīsim šo nelikumīgo aneksiju. Šie lēmumi ir spēkā neesoši un nevar radīt nekādas juridiskas sekas. Krima, Hersona, Zaporižje, Donecka un Luhanska ir Ukraina. Mēs aicinām visas valstis un starptautiskās organizācijas nepārprotami noraidīt šo nelikumīgo aneksiju."

Vienlaikus gan ASV, gan ES ir paudušas, ka atbalstīs jebkādus Ukrainas centienus atkarot okupētās teritorijas. Minētajā ES valstu līderu paziņojumā teikts: "Ukraina izmanto savas likumīgās tiesības aizstāvēties pret Krievijas agresiju, lai atgūtu pilnīgu kontroli pār savu teritoriju, un tai ir tiesības atbrīvot okupētās teritorijas tās starptautiski atzītajās robežās. Kremļa kodoldraudi, militārā mobilizācija un stratēģija, cenšoties nepatiesi uzrādīt Ukrainas teritoriju kā Krievijas teritoriju un apgalvot, ka tāpēc karš tagad varētu notikt Krievijas teritorijā, nesatricinās mūsu apņēmību."

Putins savā 30.septembra runā bija noskaņots ļoti kareivīgi, viņš apgalvoja, ka Krievija nekad neatdos jauniegūtās teritorijas, un kā mantru atkārtoja tēzes par Rietumu, īpaši anglosakšu, vēlmi iznīcināt Krieviju un noslaucīt to no zemes virsas. Šajā runā Putins arī oficiāli paziņoja, ka sprādzieni un noplūdes no "Nord Stream" bijis terora akts, kuru pastrādāja ASV. Tāpat Putins nāca klajā ar tādām atklāsmēm kā "Rietumi ir padarījuši veselas tautas atkarīgas no narkotikām un organizēja cilvēku medības tā, it kā viņi būtu dzīvnieki", "ASV ir vienīgā valsts, kas divreiz izmantoja kodolieročus. Starp citu viņi radīja precedentu", "ASV faktiski ir okupējusi Vāciju, Dienvidkoreju un Japānu", "Rusofobija ir rasisms".

Pētnieciskās žurnālistikas centra "Bellingcat" vadošais eksperts Hristo Grozevs šajā sakarā rakstīja: "Tas nu ir noticis - Putins savā runā citēja fašistu filozofu Iļjinu." Jāpiebilst, ka par Ivanu Iļjinu (1883-1954) kā krievu fašisma vadošo ideologu plaši rakstījis pazīstamais amerikāņu vēsturnieks, kas specializējies Centrāleiropas un Austrumeiropas mūsdienu vēsturē, Ričarda K.Levina vēstures profesors Jēlas Universitātē Timotijs Snaiders.

Krievu propagandisti Olga Skabejeva un Jevgeņijs Popovs savos raidījumos atkārtoti uzsvēra, ka Krievijas federācija ir paplašinājusi savu teritoriju un "atguvusi" savas vēsturiskās zemes, kas ir trīs Beļģiju izmērā, palielinot savu iedzīvotāju skaitu par septiņiem miljoniem cilvēku. Valdošais naratīvs: Krievija nevis pievieno jaunas teritorijas, bet gan atgūst savas vēsturiskās zemes un tur dzīvojošie krievi beidzot atgriežas "vēsturiskajā dzimtenē".

Savukārt Vladimira Solovjova raidījumos uzaicinātie militāristi ar aizžņaugtām balsīm, kamolu kaklā un asarām acīs runāja par to, ka notikusī Krievijas teritorijas paplašināšanās beidzot ir atbilde, kāpēc Ukrainā mirst krievu karavīri, un tas esot apliecinājums tam, ka šīs nāves neesot bezjēdzīgas. Tādējādi tiek sniegta imperiālisma paraugstunda pasaulei, kur valsts un tās pilsoņu pastāvēšanas jēga ir teritorijas paplašināšana. Traģikomiski, ka 30.septembra raidījumā pēc "kara korespondenta" ziņojuma, ka Limana tiks zaudēta un Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis lūdzis valsti uzņemt NATO paātrinātā kārtībā, Skabejeva vien noteica: tie visi ir tīrie nieki, salīdzinot ar lielajiem svētkiem - četru jaunu teritoriju iegūšanu.

Turpinās kodolieroču žvadzināšana

Jāpiebilst, ka svētdienas vakarā, kad jau bija zināms par Limanas zaudējumu, propagandisti Solovjovs un Margarita Simonjana bija krietni piezemētāki, norādot, ka zaudējums ir sāpīgs un acīmredzami vēl kādu laiku Krievijas armijai būšot jāpiedzīvo sakāves. Interesanti, ka, it kā nevelkot tiešas analoģijas ar šodienu, Simonjana tomēr uzskatīja par vajadzīgu izstāstīt piemēru, kā 1941.gadā pēc PSRS Rietumu frontes sagrāves tās komandieris Dmitrijs Pavlovs tika sodīts ar nāvi nošaujot, to pamatojot ar gļēvulību un bezdarbību kaujas laikā. Propagandisti vairākkārtīgi netieši vērsās pie armijas vadības, lūdzot tos neapkaunot Krieviju.

Savukārt Krievijas militārais eksperts Igors Korotčenko uzsvēra, ka Krievija kodolieročus nekad nepielietos Ukrainas teritorijā, jo tie esot izstrādāti un domāti pielietošanai NATO valstīs, ja tās apdraudēs Krieviju. Līdztekus Solovjovs un Simonjana pauda gandarījumu, ka "daļējās" mobilizācijas process it kā esot kļuvis veiksmīgs un neesot vairs vērojami tik masveidīgi pārkāpumi.

Tikmēr ASV domnīca "Kara pētījumu institūts" (ISW) raksta: "Krievijas sakāve Harkivas apgabalā un Limanā kopā ar Kremļa nespēju efektīvi un godīgi veikt daļējo mobilizāciju būtiski maina Krievijas informatīvo telpu. Kremļa sponsorētie plašsaziņas līdzekļi un krievu blogeri - ievērojama "Telegram" kopiena, kas sastāv no Krievijas kara korespondentiem, bijušajām pilnvarotajām amatpersonām un nacionālistiem, - sēro par Limanas zaudējumu, vienlaikus kritizējot birokrātiskās neveiksmes saistībā ar daļējo mobilizāciju. Blogeri sakāves skaidro ar Krievijas militāro nespēju pienācīgi apgādāt un pastiprināt Krievijas spēkus Donbasa ziemeļos, kā arī sūdzas par kara gaitas caurskatāmības trūkumu."

Tradicionāli krievi savus zaudējumus, protams, skaidro nevis ar Ukrainas armijas veiktspēju, bet gan to, ka karots tiek ar visu NATO, kuru Solovjovs nodēvēja par "sātanisku spēku".

Lai mierinātu satraukto sabiedrību, propagandisti un militāristi visas kārtis liek uz to, ka jau pēc pāris nedēļām frontē ieradīsies 300 000 mobilizēto karavīru, kas būšot liels un efektīvs papildinājums. Rietumu analītiķi, piemēram, Grozevs un NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra direktors Jānis Sārts, gan norādījuši, ka jauniesauktie karavīri, kas ir slikti apmācīti, vāji ekipēti un nemotivēti, pildīs tikai lielgabalu gaļas funkcijas.

Visā vaino anglosakšus

Propagandisti un Kremlim pietuvinātie dažāda kalibra "eksperti" vienā balsī apgalvo, ka sprādzieni "Nord Stream" sistēmā ir terora akts, kuru veikuši anglosakši - ASV un Lielbritānija -, kas vienlaikus pamanoties tajā apvainot Krieviju. Skabejeva un Popovs cenšas pārliecināt Krievijas sabiedrību, ka šāds terora akts bija ASV interesēs, jo Amerika vēlas atstāt Eiropu bez Krievijas gāzes, lai tā būtu pilnībā atkarīga no amerikāņu sašķidrinātās gāzes piegādēm. Tāpat tiek pausts, ka ASV ir tieši ieinteresētas Eiropas deindustrializācijā un tās rūpniecības sagrāvē, lai tirgū dominētu tikai un vienīgi amerikāņi. Propagandisti, kurinot krievu vēsturisko nepatiku pret Savienotajām Valstīm, apgalvo, ka ASV vēlas turpināt vienpersoniski valdīt pār pasauli, tādēļ tā cenšas vājināt Eiropu, padarot to ekonomiski vāju un atkarīgu. Viens no argumentiem par labu tam, ka aiz sprādziena stāv amerikāņi, it kā esot tas, ka terora akts esot noticis NATO ūdeņos un Krievijai tur neesot pieejas. Turklāt krieviem neesot izdevīgi uzbrukt pašiem savai infrastruktūrai

Tikmēr "Stratēģisko un starptautisko studiju centrs" (CSIS) raksta: "Eiropas līderi ir norādījuši, ka viņiem ir aizdomas par sabotāžu, īpaši ņemot vērā, ka sprādzieni notika trīs cauruļvados pēc kārtas. Galvenā aizdomās turamā ir Krievijas Federācija, kurai ir motīvs, līdzekļi un iespēja veikt šādu operāciju." CSIS uzsver, ka svarīgs ir konteksts - sprādzieni notikuši īsi pēc tam, kad Krievija ir izsludinājusi mobilizāciju, organizējusi fiktīvus referendumus un izteikusi kodoldraudus. "Krievijai var šķist, ka Rietumi nenovērtē tās spēku, un vēlas paust skaidru vēstījumu, ka tas ir jāuztver nopietni. Tomēr Kremļa motīvi veikt uzbrukumu saviem cauruļvadiem nav pilnībā skaidri. Krievija var brīdināt un signalizēt Rietumiem, ka tā ir gatava vērsties pret civilo infrastruktūru. Uzbrukumi gāzes cauruļvadiem šodien varētu paredzēt uzbrukumus zemūdens datu kabeļiem rīt. Citiem vārdiem sakot, Krievija signalizē, ka tā varētu saasināt hibrīdkara centienus pret Rietumiem, pārejot no dezinformācijas un ietekmes centieniem uz kinētiskāku infrastruktūru - pieeja, kas varētu ietvert arī uzbrukumus kibertelpā.



Foto: AP/Scanpix