Krievija un Ķīna vakcīnas pret Covid-19 izmanto savas ietekmes palielināšanai

Eiropas Savienības dalībvalstīs sēt domstarpības; panākt, ka nav vienotas nostājas, tādā veidā zaudēt spēku. Tas ir viens no Krievijas mērķiem - ReTV Ziņām saka Latvijas Ārpolitikas institūta direktors Andris Sprūds.

“Te ir aplis, griezīgs zobens, jo no vienas puses Ķīna izspēlē savu vakcīnu diplomātiju. Ķīnai ar vakcīnām nāk politiskā un ekonomiskā ietekmēšana. RUS un CH vakcīna parāda, ka Eiropa ir sadalīta,” saka Andris Sprūds.

Pateicoties arī Krievijas un Ķīnas diplomātu darbam, šobrīd vairākas Eiropas Savienības dalībvalstis ne tikai plāno iegādāties vakcīnas no trešajām valstīm, bet ir gatavas tās ražot uz vietas. Kā atzīst eksperts, tas vēlreiz norāda, ka Eiropai nav vienotas nostājas.

Andris Sprūds: “Krievijā ar viņu vakcīnām nemaz tik daudz nav vakcinēti. Krievi izplata to plaši starptautiski. Jautājums, - cik daudz tās ir testētas un kā izplata valsts robežās. Ir valstis, kuras gatavas uzņemties lielākus riskus, akceptējot Ķīnas un Krievijas.”

Veselība un vakcīnu trūkums ir nopietns ierocis; Krievija un Ķīna ar vakcīnām var palielināt savu ietekmi pasaulē - ReTV Ziņām stāsta NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra direktors Jānis Sārts. 

“Gan Ķīna, gan Krievija to cenšas izmantot savā labā, kas, protams, nav būtiski slikts informatīvās kampaņas pusē. Krievijas informatīvā kampaņā visas rietumu vakcīnas rādītas nelabvēlīgā gaismā, izceļot “Sputņik” vakcīnas efektivitāti,” skaidro Jānis Sārts.

Eksperts gan norāda, ka, ja Latvija iegūs šo valstu vakcīnas, lielu kaitējumu ekonomiskajiem un drošības apstākļiem tas neradīs, tomēr var ietekmēt informatīvo telpu.

Krievijas masu mediju radītajā vidē dzīvo daļa Latgales un ne tikai. Ne velti pirmsvēlēšanu laikā Rēzeknes domes vadība izplata aicinājumu iegādāties Krievijas vakcīnas, jo esot iedzīvotāju aptauja, kur vairums vēloties tieši šīs kaimiņzemes vakcīnu. Tiesa, šī aptauja nav reprezentatīva, kā arī Eiropas zāļu aģentūra to šobrīd nav atzinusi par drošu vakcīnu.


Foto: pixabay.com