Kronis galvā un pils pašā

Kronis visbiežāk asociējas ar princešu galvas rotu vai varas simbolu. Māksliniece un kroņu meistare Brigita Stroda gan teic, ka kronis ceļ pašapziņu un liek būt krietnam, kas, viņasprāt, jau arī ir patriotisma iezīmes. Sagaidot Lāčplēša dienu, savus pirmos kroņus pieredzējušās meistares vadībā darināja rundālietes.

Māksliniece un kroņu meistare Brigita Stroda savu pirmo kroni izgatavoja pirms daudziem gadiem, bet, sagaidot Lāčplēša dienu, savu pirmo kroni pieredzējušās meistares vadībā darinās rundālietes un apkaimes dāmas.

Kroņu meistare Brigita Stroda ReTV teic, ka ciešu saikni ar patriotisko noskaņu neredz, tomēr netieši varot vilkt paralēles: “Pārnestā nozīmē kronis palīdz cilvēkam izturēties ar cieņu. Būt krietnam, būt daiļam. Un šīs visas ir īpašības, kas man saskan arī ar patriotismu. Tādā cēlā nozīmē, nevis slogānu ziņā.”

Brigita Stroda ir Austrālijā dzimusi latviete, savos darbos ieliekot arī daļīņu latviskā, tomēr katrs kronis esot orģināls mākslas darbs, nekādā ziņā neesot saistāms ar etnogrāfisko vainagu. “Nekādā ziņā nedrīkst manu darbu jaukt ar etnogrāfiskā tautas tērpa sastāvdaļu, tāpēc es speciāli lietoju vārdu “kronis”, lai mani attālinātu no vainagiem.”

17 Brigitas Strodas radītie kroņi būs izlikti izstādē Rundāles kultūras centrā, kas būs apskatāma līdz 4. decembrim. Vienu no kroņiem, kam dots nosaukums Zemgale, kroņu meistare dāvinās rundālniekiem. Pagaidām ar to varēšot nofotogrāfēties, bet jau nākamgad tas kļūšot par ceļojošo balvu pašu rundāliešu izvirzītajam gada cilvēkam. Savukārt kroņu darbnīcā radītie kroņi priecēs savas valkātājas, teju katra uzrunātā kroņa darinātāja jau zina, kur un kam to izrādīs.