Krustpils pils saņem vērtīgu dāvinājumu no baronu fon Korfu radinieka

Jēkabpils Vēstures muzejs, kas saimnieko Krustpils pilī, saņēmis vērtīgu dāvinājumu no baronu fon Korfu radinieka – fotogrāfijas un citas liecības par laikiem, kad pilī dzīvoja baroni.

Vairāk nekā 300 gadus – līdz pat Pirmajam pasaules karam – Krustpils pils bija baronu fon Korfu īpašums, bet pēdējos gadu desmitus pilī mājvietu radis Jēkabpils Vēstures muzejs, kas aktīvi pēta pils vēsturi. Vēl pirms 15 gadiem vērtīgu informāciju par pili muzeja darbinieki regulāri saņēma no fon Korfu dzimtas pēdējās pēcteces – baroneses Juttas fon Korfas, kas vairākkārt apmeklēja savu senču kādreizējo īpašumu. Pēdējā laikā no viņas gan netika saņemta neviena ziņa, muzeja pārstāvji jau nosprieda, ka pēdējais fon Korfu dzimtas pārstāvis devies aizsaulē, tādēļ liels bija muzeja pārstāvju pārsteigums, uzzinot, ka baronesei ir brālis. 

“Mūsu direktorei e-pastā uzrakstīja pēdējo Krustpils baronu fon Korfu vedeklas Juttas brālis. Viņš uzrakstīja, ka diemžēl Jutta pirms vairākiem gadiem aizgājusi no šīs pasaules, bet, ka viņa atstājusi divus foto albumus, vai mēs negribētu tos iegūt savā īpašumā, jo arī šim viņas brālim ar sievu nav bērnu. Viņi baidās, ka viņi nomirs, nebūs, kam atstāt, kāds vienkārši izmetīs mēslainē šos albumus, kas patiesībā mums ir ļoti, ļoti vērtīgi,” saka Ieva Aldiņa, Jēkabpils Vēstures muzeja izstāžu un ekspozīciju kuratore.

Dāvinājumā saņemti gan foto albumi, gan dažāda izmēra kartes – pārsvarā datētas ar 19.gadsimta beigām vai 20.gadsimta sākumu. “Šie materiāli ir ne tikai par Krustpils pili, bet par vairākiem baronu fon Korfu īpašumiem, piemēram, par Gostiņiem, Līvānu muižu, Stukmaņu muižu, tā būs liela vērtība daudziem speciālistiem, pētniekiem un interesentiem par tā laika dzīvi, kā dzīvoja... Fantastiski materiāli par zemes apsaimniekošanu kā tādu. Viena no lielām bagātībām ir kartes, kurās mēs varam redzēt noteiktu muižu, pusmuižu, kas agrāk ir bijušas Korfu īpašumā, bet viņš tās iznomāja,” skaidro Iluta Bērziņa, Jēkabpils Vēstures muzeja galvenā krājumu glabātāja.

Tāpat muzejs īpašumā ieguvis kartes ar citām muižām, kas savulaik piederējušas Korfu ģimenei. Darbinieki uzsver, ka ikviena karte ir vērtīgs vēstures izpētes materiāls. Ļoti vērtīgas ir fotogrāfijas, kas ataino baronu dzīvi 19.gadsimta beigās un 20.gadsimta sākumā. Izmantojot krājuma jaunieguvumu, muzeja darbinieki varēs uzzināt vairāk ne tikai par baronu sadzīvi, bet arī Krustpils pils telpu iekārtojumu.

Tāpat baroneses Juttas brālis dāvinājumā nodevis dažādus dokumentus, piemēram, ciltskokus. Jēkabpils Vēstures muzeja darbiniekiem tagad priekšā intensīvs izpētes darbs. Daļa no vēstures materiāliem vēlāk būs pieejama apskatei arī muzeja apmeklētājiem.


Foto: FreePik