Kuldīdznieks veiksmīgi startē velo ultra sacensībās ASV

“Es cenšos parādīt, ka arī cilvēkam no Latvijas viss ir iespējams,” saka sporta skolotājs no Kuldīgas un Latvijas velo ultramaratonists Arvis Sprude. Aptuveni trīs gadus viņš gatavojās ekstrēmām daudzdienu sacensībām Krievijā, bet gada sākumā plānus nācās krasi mainīt. Viņš ir pirmais sportists no Baltijas, kurš piedalījies un finišējis pasaulē prestižajās un smagajās ultra velo sacensībās “Race Across America”, 12 dienās pieveicot 5000 kilometru. Arvis ir atgriezies no Amerikas un nu gatavojas uzstādīt Ginesa rekordu.

Pērn uzvarot sacensībās Polijā un iegūstot arī pasaules rekordu ar visvairāk nobrauktajiem kilometriem septiņās dienās, Arvis Sprude kvalificējās pasaulē par prestižākajām uzskatītajām ultra riteņbraukšanas sacensībām pāri visai Amerikai “Race Across America”. Šogad bija 40. reize, kad tās notika, un pirmā reize, kad uz starta līnijas bija kāds no Baltijas. Mērot ceļu pāri Amerikai nozīmē būt gatavam pieveikt teju 5000 kilometru cauri 12 štatiem, kalnu grēdas ar mums neierasto retināto gaisu un tuksnešus ar mums neierasto karstumu līdz pat 46 grādiem. “Visi favorīti un pārējie, kas grib nobraukt labi, viņi jau uz turieni brauc mēnesi iepriekš un trenējas, dzīvo tuksnesī, lai adaptētos. Mēs ieradāmies divas dienas pirms starta, plus es vēl saslimu pirms starta, saaukstējos. Skaidrs bija viens, ka mans vienīgais mērķis šajās 12 dienās ir nofinišēt,” saka velo ultramaratonsts, skolotājs Arvis Sprude.

Distance bija jāveic 12 dienās. Tas nozīmēja dzelžainu disciplīnu, miegam diennaktī atvēlot kādu pusotru stundu. Gadījies uz riteņa arī iemigt. Arvis neslēpj, ka bijis brīdis, kad nogurums tik ļoti ņēmis virsroku, ka gribējies visu mest pie malas. Spēku sasparoties devis zvans uz mājām. Arvja Sprudes dzīvesbiedre Anda Zvingule-Sprude saka: “Tanī mirklī es redzēju, ka viņš ir pilnīgi noguris, sabēdājies. Zināju, ka man nav variantu, man viņš ir jāatbalsta, jāuzmundrina, jāsaka, ka viss būs labi - šis ir tāds mirklis, nekas, to pārdzīvos, brauc tālāk, es gaidīšu tevi mājās.”

Jāteic, ka arī komanda no Latvijas, kas Arvim palīdzēja it visā, salīdzinot ar citiem sportistiem, bija viena no jaunākajām un mazāko skaitu. Viņi atzīst – dramatiskākais bijis pats sacensību noslēgums. Arvja kolēģe, komandas dalībniece Klinta Āboliņa stāsta: “Tad, kad amerikāņi mums jau teica - jums ir jau jāsagatavo tam, ka viņš nenobrauks, - laikam ieslēdzās kaut kāds latviešu spīts, ka tā nevar būt. Es vienkārši viņam prasīju, vai viņš var vēl kaut kur savās pēdējās šūnās atrast to spēku, lai pabeigtu, jo, pazīstot Arvi, viņam nepietiks ar to, ka iebrauks minūti vēlāk.”

Vecuma grupā līdz 50 gadiem Arvis ierindojās 6. vietā no 30. Šobrīd Arvis gatavojas nākamajam izaicinājumam – iegūt Ginesa rekordu.

Ginesa rekorda uzstādīšanas mēģinājums būs jūlija pēdējā nedēļā pa Kurzemes ceļiem.


#SIF_NVZ2022