Kuldīgā atjaunota “Meitene ar ūdens krūzi”

Tēlnieces Līvijas Rezevskas skulptūra “Meitene ar ūdens krūzi” ir daudzu kuldīdznieku sirdīs, bet plašāku rezonansi tā ieguva pirms trim gadiem. Tad Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) izstādē Kuldīgā iedzīvotājiem neiepatikās mākslinieka Kristiana Brektes veidotā interpretācija par šo skulptūru. Tolaik tā bija pamatīgi laikazoba skarta, arī vieta gaidīja savu labiekārtošanu, un mākslinieks ar savu vēstījumu uz to norādīja. 

Uz brīdi, kad kuldīdznieku iemīļotā tēlnieces Līvijas Rezevskas skulptūra strūklaka “Meitene ar ūdens krūzi” pēc atjaunošanas atkal sāk darboties, noraudzīties atnākuši daudzi. Tā 1905. gada parkā novietota pērnā gadsimta 50. gadu beigās. Lieki piebilst, ka laikazobs nebija saudzējis ne pašu skulptūru, ne ūdens mehānismu. Līvijas Rezevskas mantojuma glabātāja Antonija Valeiņa: “Līvijas “Meitenei ar ūdens krūzi” vairāk nekā 15 gadu nebija ūdens. Tas tāds fakts, bet tagad citā veidolā. Tā skulptūriņa ir viena no Līvijas pirmajām un viena no mīļākajām.”

“Meiteni ar ūdens krūzi” kuldīdznieki mīlīgi iesaukuši par Anniņu. Kad gadu pirms mākslinieces 95. dzimšanas dienas 2020. gadā šī skulptūra bija iekļauta arī pilsētvides vērienīgā Latvijas Mākslas akadēmijas izstādē “Tēlniecība. Objekts”, mākslinieks Kristians Brekte izveidoja savu interpretāciju “Dusmīgā Anniņa”, tā vēršot uzmanību uz skulptūras nobružāto izskatu un vietu. Iedzīvotājiem tas gan negāja pie sirds. “Tagad tiešām būs forši pasēdēt pēc kaut kāda laika, kad paaugsies visi zaļumi,” saka mākslinieks, LMA Glezniecības katedras vadītājs Brekte.

Darbi ilga divus gadus. To laikā atjaunots strūklakas baseins un podests, mainīts strūklakas vadības mehānisms un ūdensapgādes sistēma. Ierīkots papildu apgaismojums skulptūras un baseina izgaismošanai, te ir arī jauni soliņi un apstādījumi. “Agrāk dobe ieskāva arī priekšējo baseina malu, tagad tas ir atvērts. Baseins ir kļuvis divreiz seklāks, līdz ar to karstā laikā mēs neliedzam bērniem izbaudīt arī Anniņas ūdens krūzes strūklu tiešā tuvumā, izmantot to kā bradājamo baseinu,” pauž ainavu arhitekte Linda Zaļā.

Līvija Rezevska ir Kuldīgas Goda pilsone un autore vairāk nekā 200 skulptūrām dažādās Latvijas vietās.