Kuldīgā izveidots būvmateriālu apmaiņas punkts

Pēc remonta pāri palikušās tapetes, flīzes, krāsa, dažādas būvmateriālu saistvielas - tās ir tikai dažas no lietām, kuras jau atnestas uz nesen atvērto būvmateriālu apmaiņas punktu Kuldīgā. Tā šiem materiāliem tiek dota ne tikai otra iespēja, bet rosina cilvēkus saimniekot ekonomiskāk. Lai veicinātu aprites ekonomiku, par šādiem punktiem Latvijā tiek domāts arvien vairāk.

Cik krāsas nepieciešams sienai, aprēķināt nav grūti. Ja nu tomēr nepietiek, var paņemt vairāk. Pēc remonta atklājam, ka tādi krikumi pāri ir palikuši daudz un no dažādiem materiāliem. Ar šādu situāciju pēc remonta sastapies arī kuldīdznieks Kaspars Poriķis. Domājot, kur pāri palikušās lietas novietot, viņš atzīst – var jau likt pagrabā, šķūnītī vai bēniņos, bet saproti, ka pats tuvākajā laikā tāpat tās neizlietosi. Tā radusies doma, ka varētu veidot būvmateriālu apmaiņas punktu, kurā cilvēki bez maksas varētu nodot pāri palikušos remonta vai būvmateriālus, bet tie, kuriem kāds sīkums pietrūcis, atnākt uz šo punktu un paņemt. Tā kā Kaspars Poriķis ir “Kuldīgas komunālo pakalpojumu” vadītājs, tad šis punkts izveidots uzņēmuma teritorijā. “Ņemot vērā, ka viss paliek arvien dārgāks un tā aprites ekonomika arvien vairāk ir jāveicina, tad tāds solis tika pieņemts. Paskatīsimies, kas mums sanāks. Var nest visu to, kas lieks cilvēkam - ko varētu paturēt pats, ko viņš varētu izmantot.”

Būvmateriālu apmaiņas punkts tika atvērts janvāra beigās. Cilvēki par šādu iespēju jau uzzinājuši un sāk pamazām izmantot. Tas atvērts darba laikā, atvestos materiālus pieņem un novērtē uzņēmuma darbinieks, kā arī reģistrē gan atvestos materiālus, gan paņemtos, lai šo iespēju neizmantotu ļaunprātīgi. Šobrīd jau vairākas lietas te gaida savu otro iespēju. 

Būvmateriālu pārpalikumi ir problēma, un to sāk apzināt. Pērn kā pilota aktivitāte projektā “Pāreja uz aprites ekonomiku pilsētbūvniecībā” testa režīmā šāds punkts vairākus mēnešus darbojās Rīgā, kuru palīdzēja īstenot biedrība “FREE RIGA”. Projekta vadītāji pauž, ka gandrīz piektā daļa no iegādātā būvmateriālu apjoma izrādās lieka un rada pārpalikumus. Būvniecības sektors patērē 25 procentus no visiem pirmreizēji iegūtajiem resursiem, rada 36 procentus no visa atkritumu apjoma. Biedrībā “FREE RIGA” atzīst, ka iedzīvotāju interese bijusi liela, viņi atzinīgi vērtējuši iespēju rīkoties saimnieciskāk un ietaupīt līdzekļus. “Tas, ko mēs novērojām – tā ir ļoti aktuāla problēma tieši iedzīvotājiem. Mums ļoti daudz zvanīja arī seniori un dažādi cilvēki, kas teica, ka viņi gadiem ir uzkrājuši tos būvmateriālus. Ļoti aktīva interese bija tieši par iespēju izvest tādas lietas. Mums pēc projekta ir izrādījušas interesi vairākas pašvaldības. Esam konsultējuši, dalījušies, ko esam uzzinājuši, prieks, ka Latvijā jau vairākās vietās šādas iniciatīvas attīstās,” saka Zane Ruģēna, biedrības “FREE RIGA” pārstāve.

Plānots, ka būvmateriālu apmaiņas punkts Kuldīgā darbosies līdz nākamā gada sākumam. Ja šāda iespēja būs pieprasīta, tad punktā darbu turpinās.


#SIF_NVZ2022

Foto: Freepik