Kuldīgas novadā 1500 cilvēkiem jāmeklē cits ģimenes ārsts

Situācija ir smaga un sarežģīta – tā situāciju ar ģimenes ārstiem Kuldīgas novadā raksturo visi uzrunātie cilvēki. Jau ziņots, ka no 14.novembra Nacionālais veselības dienests pārtraucis līgumu ar četriem ģimenes ārstiem Latvijā, kuriem nav sadarbspējīga Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta. Viena no ģimenes ārstēm praktizēja Kuldīgā un Snēpeles pagastā. Nu vairāk nekā 1500 pacienti ir cita ģimenes ārsta meklējumos.

Ģimenes ārstes Zandas Zaueres prakse Snēpeles pagastā atradās pagastmājā. Lai arī no 15. novembra tā ir slēgta, ārstes palīdze Brigita Jansone te atnākusi pabeigt nepaspētos darbus. Pacientu grāmatiņas, kuriem jau izdevies tikt pie cita ģimenes ārsta, saliktas kaudzītē, bet lielākais vairums rindojas plauktos.

Arī Brigita Jansone, ārstes palīdze, bija Zandas Zaueres paciente, arī ir cita ģimenes ārsta meklējumos. “Pagaidām vēl nekā, es gaidu, ka varbūt kaut kas sakārtosies, daudzi tagad ietur pauzīti, jo zāles ir sarakstītas uz trim mēnešiem. Cer, ka kāds ārsts pārņems.”

Snēpeles pagasta pārvaldes vadītāja Aiga Bulava neslēpj, ka ar ģimenes ārstes aiziešanu no darba situācija pagastā izveidojusies smaga, bet tiek risināta. Domāts arī par atbalstu ar transportu. “Mēs esam izdrukājuši šīs anketas pārreģistrācijai, tieši Snēpelē uz vietas iesakām pārreģistrēties pie jebkura ārsta, kura var, ja nu galīgi atteikts un tā, tad mēs virzām pie dakteres Zīles,” saka Aiga Bulava, Snēpeles pagasta pārvaldes vadītāja.

Šobrīd Kuldīgas novadā ir 18 ģimenes ārsti. Akūts ģimenes ārstu trūkums ir visā Latvijā, piemēram, Kurzemē šogad darbu sākuši tikai divi jauni ģimenes ārsti. “Piesaistīt ir ārkārtīgi grūti, es arī mēģinu zvanīt, rezidenti ir visi ir paņemti slimnīcās Rīgā un citās piesaistīti ģimenes praksēs. Patlaban tā ir liela valstiska problēma,” pauž Rūta Eglīte, ģimenes ārste.

“Ir jau zināms, ka Kuldīgā ir sarežģīti atrast dzīvojamo platību, bet, tā kā ģimenes ārsts ir prioritāte, mēs noteikti varētu atrast pietiekami labu dzīvojamo platību,” uzsver Inga Bērziņa, Kuldīgas novada domes priekšsēdētāja.

Ar ģimenes ārsti Zandu Zaueri sižeta veidošanas laikā sazināties neizdevās, bet Nacionālajā veselības dienestā viņas izvēli nevakcinēties komentē īsi – ārste atzinusi, ka ir citādi domājoša šai jautājumā. Vai iespējams, ka Nacionālais veselības dienests varētu atjaunot līgumu? “Ja būs nosacījumi, ka varēs strādāt nevakcinēta, varēs līgumu slēgt, bet pacientus varēs reģistrēt no nulles, nebūs tā, ka varēs atjaunot tos pašus pacientus, kas bija,” pauž Anita Zolmane, Nacionālais veselības dienesta pārstāve.

No 15. novembra Nacionālais veselības dienests līgumus ir pārtraucis ar četriem ģimenes ārstiem, kuriem nav sadarbspējīga Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta - vēl arī ar Jeļenu Jakupovu un Edīti Krūmiņu no Rīgas un Modrīti Silaunieci Balvos.