Kuldīgas novadā īstenoti 43 iniciatīvu projekti

Izgāzies žogs, gadiem neremontēta kāpņu telpa, sarūsējušas pastkastītes – šie ir tikai daži no piemēriem, kur uzlabojumi neprasa lielus līdzekļus, vien pašu iedzīvotāju vēlmi darīt. Daudzās pašvaldībās ir izveidotas mērķprogrammas iedzīvotāju iniciatīvu īstenošanai. Tajās iespējams savām idejām piesaistīt finansējumu, bet jādara saviem spēkiem. Nupat šāds projektu konkurss noslēdzies Kuldīgas novadā. Tas ticis pie 43 sakoptām vietām vairāk. 

Tā Kuldīgas kultūras centra vidējās paaudzes deju kolektīva “Bandava” dejotāja Kristīne Afanasjeva stāsta par paveikto projektu konkursā “Darīsim paši!”. Tā kā tuvojas Dziesmu un deju svētki, gribējies jaunu karogu. Uzrunāta tekstilmāksliniece Baiba Rītere no Saldus puses. Karogs tapis aptuveni trīs mēnešu laikā. “Mums vispirms bija meistarklases, kur apguvām gobelēna aušanas tehniku. Katrs braucām, kad varēja tikt. Zinu, ka meitenēm pazuda elektrība. Pat sveču gaismā auda.”

Kāds cits īstenotais projekts aizved uz Kuldīgas bijušo rūpniecības preču tirgu. Tas ir angārs, kuru apsaimniekot pirms vairāk nekā gada nenobijās aktīvo jauniešu biedrība “Sprādziens”. Darāmā te ir ļoti daudz, bet par projekta līdzekļiem izdevies nomainīt logu plāksnes. “Paši jaunieši visu sarēķināja. Aizgāja uz veikalu, saprata, cik izmaksā skrūves, krāsas. Jaunieši zāģēja, krāsoja. bijām paņēmuši pacēlāju, visus vecos logus aizvietojām,” stāsta biedrības “Sprādziens” valdes loceklis Adrians Dravnieks.

Kuldīgas novada pašvaldības iniciatīvu konkursam “Darīsim paši!” tika iesniegti 62 projekti. Apstiprināti – 48, bet īstenoti – 43. Maksimālais finansējums vienam bija 800 eiro. Noslēguma pasākumā ikvienam tika teikts paldies un varēja redzēt visu paveikto, kā bija pirms un kā ir pēc. Ir gan atjaunoti žogi, iebrauktuves, baznīcu fasādes, pastkastītes, labiekārtota apkārtne. Kādā mājturības klasē nu ir jauni ēvelsoli, ir arī jaunas āra klases un lasītavas. Nīkrāces pagastā projektus īstenojušas vairākas iedzīvotāju grupas. Biedrības “Darīsim paši!” administratīvā vadītāja Ieva Birbele norāda: “Šis iniciatīvu konkurss ne par velti norisinās daudzus gadus. Ir īstenoti vairāk nekā 500 projekti. Es domāju, šo iniciatīvu konkursa pievienotā vērtība ir tā, ka cilvēki kopā vienojas, kopā to dara, negaidot kādu no ārpuses, vai kāds no augšas viņiem norādīs, kā viņiem izveidot, kur dzīvot un kā dzīvot.”

Iespēja īstenot savus iniciatīvu projektus iedzīvotājiem ir daudzās pašvaldībās. Ideju par šādiem vienkāršiem projektiem savulaik Latvijā iesēja Nīderlandes fonds “KNHM”, kas finansiāli atbalstīja programmu “Sabiedrība ar dvēseli”.


Foto: Ieva Benefelde