Kuldīgas novada skolēniem piešķir pārtikas kartes

Jautājums par produktiem, kas vajadzīgi maltīšu pagatavošanai – dienu ar zvanu mammai iesāk kuldīdznieks Aleks Kristians Lipšens. Viņš ir viens no skolēniem, kurš mācās attālināti, tāpēc skolā nesaņemto brīvpusdienu vietā izmanto Kuldīgas novada pašvaldības nodrošināto pārtikas karti.

Aleks stāsta, ka par naudu nopērk dažādus produktus ikdienas dzīvei. Viņš saka, ka labi izdodas domāt par savu ēdienkarti, kā arī saplānot to vairākas dienas uz priekšu. Atminas situāciju, ka ir bijis tā, ka nepieciešams piemaksāt, taču izvēlējies kādu produktu atstāt turpat veikalā.

Arī Grieta Kupše kopā ar tēti izmanto saņemto karti. Meitene pauž, ka viņai tās patīk – var nopirkt to, kas patīk. Viņa uzsver, ka pārtikas pakās ne vienmēr viss garšo. Kaspars Kupše, tētis, pauž, ka gaumes ir dažādas. Viņaprāt, dāvanu kartes ir labs risinājums, jo katrs var nopirkt to, ko vēlas.

Iepriekš skolēni, kuriem mācības notika attālināti, tika nodrošināti ar pārtikas pakām, taču to saturs ne vienmēr apmierināja ģimenes, tāpēc Kuldīgas novada pašvaldība lēma tās aizstāt ar karti pārtikas iegādei uz 14 darba dienām 21 eiro vērtībā.

Kuldīgas novada Domes priekšsēdētāja Inga Bērziņa atzīst, ka pārtikas pakas individuāli noformēt ir sarežģīti – daudziem bērniem ir alerģijas, produkti, kurus uzturā nelieto vai nedrīkst lietot. Esot radusies doma pamēģināt piedāvāt pārtikas kartes. Viņa piebilst, ka sarežģīti bija saprast, ko darīt, lai par pārtikas karti netiktu pirkts alkohols, cigaretes un nepārtikas preces, taču tas ir izdevies – ar vairākiem veikaliem noslēgts līgums.

Lilita Mačtama, izglītības speciāliste, stāsta, ka veicot aptauju, lai noskaidrotu, kuri vecāki vēlētos izmantot pārtikas kartes. Piebilsts, ka, ja to bija izvēlējušies tikai pāris cilvēki, līgumu ar veikalu nenoslēdza. Sadarbībai ar pašvaldību piekritušas lielās veikalu ķēdes un mazāki veikali arī novada pagastos. Jāņem vērā, izvēloties veikalu, kurā izmantot karti, ka vēlāk izvēli mainīt nevarēs.

Veikals “Maxima” izveidojis elektronisko dāvanu karti ar programmu par precēm, kuras iespējams iegādāties. Konkrēto summu šajā veikalā var iztērēt vairākās pirkuma reizēs. “Elvi” un “Saldo” tīklu veikali izveidojuši kartes no papīra, savukārt pārējiem veikaliem talkā nākusi pašvaldība. Šajos veikalos piešķirtā summa jāiztērē vienā pirkumā. 

Kuldīgas novada vispārizglītojošo skolu 7.-12. klašu skolēniem līdz šim brīdim izdalītas 950 pārtikas kartes. Izglītības speciāliste Lilita Mačtama pauž, tiekot pagarinātai ārkārtas situācijai, tiks pagarināts arī kartes lietošanas periods (izsniegs jaunu karti vai ieskaitīs jaunu summu).

Šobrīd karšu derīguma termiņš ir līdz 6. decembrim. Jāpiebilst, to pazaudēšanas gadījumā jauna karte netiks izsniegta.