Kultūras dzīve atgūstas pēc kovida

Latvijas māksliniekiem radošā darbība pēdējos divus gadus kovida aizsegā bija izaicinājumu pilna ar dažādiem ierobežojumiem un dīkstāvi, taču jau šajā sezonā tā atgriežas ar pilnu jaudu. Tiesa - jau bez Krievijas māksliniekiem, kas nozīmē vairāk darba mūsu pašmāju radošajiem cilvēkiem. Gan biļešu pārdevēji, gan koncertzāles un arī paši mākslinieki atzīst - nekādus īpašus zaudējumus tādēļ necietīs. 

Dzintaru koncertzāle uzsākusi jauno sezonu. Tur atzīst, ka pirms kovida un kara ierobežojumiem iepriekš bija 85 pasākumi sezonas trīs mēnešos, taču šajā sezonā plānoti vien 50. Koncertzālei tagad būs jādomā, ar ko aizpildīt brīvas vietas, jo pieprasījums no mākslinieku puses ir nedaudz sarucis. “Mēs darām, ko varam. Kopā ar Jūrmalas domi domājam par dažādām atbalsta programmām, cenšamies arī paši rīkot, cik vien iespējams. Bet tāds pasākumu skaits, kāds bija pirms 2020. gada, nebūs šogad,” saka Dzintaru koncertzāles direktors Guntars Ķirsis saka.

Mūziķis Intars Busulis: “Vietējie, arī es, varētu vairāk ekspluatēt Dzintaru koncertzāli un tās lielās klubu skatuves, uz kurām Krievijas mākslinieki ir uzstājušies!” 

Daudz ko noteiks arī vietējo mākslinieku latiņas celšana izpildījuma kvalitātē, atzīst Maestro Raimonds Pauls. “Tas atkarīgs, kādā kvalitātē mēs uzstāsimies. Būs mākslinieki, kas dabūs pilnas zāles, bet būs daži, kam jāpadomā par šo lietu.”

Arī “Arēna Rīga” tagad domā, kā aizpildīt tukšās vietas pasākumu programmā, norādot, ka šobrīd to ir daudz: ““Arēnas Rīga” gadījumā krievu izpildītāju koncertus šobrīd aizvieto sporta pasākumi un Rietumu mākslinieki, taču sagaidām, ka 2022. gads jebkurā gadījumā būs ar stipri samazinātu pasākumu skaitu, ja salīdzina ar 2019. gadu.”

Kopumā no 1500 notiekošajiem pasākumiem Latvijā, kas pieejami “Biļešu paradīze” kases piedāvājumā, atcelta vien neliela daļa ar Krievijas šovbiznesa pārstāvjiem sasistīto pasākumu. “Ir vesels apstākļu kopums, no kuriem krievu mākslinieku iztrūkums nav pats dramatiskākais. Kopumā kara dēļ šajā uzņēmumā atcelti 36 pasākumi. Par šiem visiem pircējiem nauda ir atdota,” uzsver Jānis Ķuzulis, “Biļešu paradīze” valdes priekšsēdētājs. 

Kā uzskata pasākumu rīkotāji, skatītāji šogad būs ieguvēji daudzo lielo brīvdabas festivālu un koncertu dēļ.  


#SIF_NVZ2022