Kurš Latvijā izmeklē nelegālo migrantu viltoto dokumentu izcelsmi?

Vecgada dienā Lietuvas robežsargi aizturēja septiņus Irākas pilsoņus, kuri ar viltotām pasēm brauca maršruta autobusā Rīga-Prāga. Latvijas Valsts robežsardzē pieņem, ka šīs personas aizgāja no patvēruma meklētāju izmitināšanās centra “Mucenieki”, centās nokļūt citā Eiropas valstī. Tikmēr uz jautājumu, kā un kur viņi iegūst nelegāli veidotus dokumentus, vai tas ir kāds attīstīts nelegāls tīkls, Latvijā atbildēt neviens nevar.

Gadu mijas pašā vakarā Lietuvas robežu šķērsoja Latvijas starpvalstu reiss Rīga-Prāga. Tajā bez citiem pasažieriem Lietuvas robežsargu uzmanību piesaistīja septiņas personas; vēlāk izrādījās, ka tie ir Irākas pilsoņi, kuriem bija viltotas Itālijas un Francijas pases. Uz ReTV jautājumu, kur personas, kuras ceļojumu sāka no Rīgas, varēja iegūt viltotos dokumentus, atbildīgās iestādes atbildi sniegt nevarēja. “Informācijas apmaiņa [ar Lietuvas robežsardzi] notiek abpusēji, šeit vairāk uzsvars liekams uz patvaļīgu “Mucenieku” atstāšanu, jo arī tajā brīdī, kad robežsardzei ir informācija par dienesta patvaļīgu atstāšanu, mēs attiecīgi informējam ne tikai Lietuvas, bet kaimiņvalstu kolēģus par risku, ka personas varētu mēģināt šķērsot robežu un izceļot uz kaimiņvalsti,” norāda Kristīne Pētersone, Latvijas Valsts robežsardzes pārstāve.

Tātad - ir informācija par risku, bet izmeklēšana Latvijā, kā mūsu valstī varēja atrasties personas ar nelegāliem dokumentiem, nav. To veiks lietuvieši. Zināms, ka šie septiņi irākieši vasarā bija starp tiem, kuri nelegāli šķērsoja Latvijas-Baltkrievijas robežu. Tikmēr poļu žurnālists, analītiķis Zmicers Mitskevičs ReTV pieļauj - viltotos dokumentus varētu izgatavot arī Krievijā. “Es pieņemu, ka migrantus ar dokumentiem apgādāja Krievijas puse, pēcāk bēgļi tika mudināti doties pāri robežai. Iespējams, tiem cilvēkiem bija viltoti dokumenti, bet tas ir tikai pieņēmums. Mēs gan neesam simtprocentīgi pārliecināti.”

Valsts policijā, Latvijas robežsardzē un arī Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē ReTV nevarēja atbildēt, vai Latvijā ražo viltotus dokumentus, kas saistīti ar nelegālajiem migrantiem. Valsts policija sniedza kopēju statistiku par pērnā gada statistiku, kas iezīmē dokumentu viltošanu vispār valstī kopumā, neizdalot atsevišķi nelegālos migrantus.

Pērnā gada 11 mēnešos Valsts policijā par viltotiem dokumentiem un zīmogiem sākti 254 kriminālprocesi ar tajos reģistrētiem 263 noziedzīgiem nodarījumiem. Savukārt atklāti un kriminālvajāšanas sākšanai pērn nodotas 34 lietas ar tajos piefiksētiem 36 noziedzīgiem nodarījumiem.

Robežsardzē ReTV saka - pērn fiksēti nedaudz vairāk par 30 gadījumiem, kad ārvalstu personām konstatēti viltoti dokumenti. “Šādu gadījumu neteiktu, ka ir daudz, piemēram, 2020. gadā bija 65, pērn tas bija nedaudz virs 30, kur konstatēti trešo valstu pilsoņi ar viltotiem ceļošanas dokumentiem, kas tādējādi mēģina nelikumīgi ieceļot Latvijā,” saka Kristīne Pētersone.

Atgriežoties pie Lietuvā aizturētajiem Irākas pilsoņiem, jāpiebilst - patvēruma meklētāju centrs “Mucenieki” nav slēgta tipa iestāde. To var brīvprātīgi atstāt dienas laikā, taču vakarā jāatgriežas. Šis nosacījums ir tas, ko daļa iemītnieku nepilda, mēģinot bēgt, šķērsot Latvijas robežu, lai nokļūtu citās Eiropas Savienības valstīs. “Augustā bija patvērumu meklētāju pieplūdums, tuvu 400 cilvēkiem. Šobrīd izmitinātas 180 personas Muceniekos, vairums cilvēku no Afganistānas un Irākas, vasarā vienā posmā bija 381 persona pieplūdums no Latvijas-Baltkrievijas robežas,” pauž Madara Puķe, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes pārstāve.

Pērn robežsardze sāka kriminālprocesu un nodeva prokuratūrai lietu par kādu tulku, kurš nelikumīgi kārtoja irākiešu ievešanu Latvijā: neoficiāli zināms, ka viņš cieši uzturējis kontaktus ar Irāku, kā arī Baltkrieviju, iespējams, arī Krieviju. Daudzu citu valstu eksperti norāda - nelegālo dokumentu aprite ir iespaidīgs tīkls, kur profesionāli un plaši darbojas personas daudzās valstīs, iespējams, arī Latvijā. 


Foto: Freepik