Kurzemē atzīmē Oskara Kalpaka 140 gadu jubileju

Dzimis Zvaigznes dienā, spilgti iemirdzējies Latvijas neatkarības sākumā un tās nosargāšanā – tas ir pulkvedis Oskars Kalpaks. Iespējams, bez viņa degsmes, līdera dotībām un pārliecības, Latvijas liktenis būtu citādāks. Šodien atzīmējam viņa 140. dzimšanas dienu. Lai arī pulkvedis dzimis Vidzemē, nozīmīgi viņa dzīves brīži saistīti tieši ar Kurzemi. Te uzkrāti spēki un pašapziņa cīņai pret lielinieku pārspēku, uzvarētas pirmās kaujas, arī beidzies viņa dzīves ceļš. Šodien Rudbāržos notika vairāki atceres pasākumi, viens no tiem – pārgājiens pa reiz Kalpaka ieto ceļa posmu.

No Rudbāržu muižas, kas, uzsākot prettriecienu lielinieku spēkiem 1919. gadā, bija pirmā Latvijas Pagaidu valdības bruņoto spēku komandiera, pulkveža Oskara Kalpaka un viņa vīru uzturēšanās un tālākās militārās rīcības plānošanas vieta, viņa 140. dzimšanas dienā pārgājienu sāk šodienas Latvijas balsti – Zemessardze. Arī Aizsardzības ministrijas vadība. Viena no gājiena dalībniecēm ir Lidija Lagzdiņa. Viņa smejot saka, ka paspējusi vēl ielekt pēdējā vilcienā, šodien dos zemessarga zvērestu. Lidija savu pienesumu Zemessardzei saredz ar savu medicīnisko izglītību. Arī Kalpaks kā personība viņai ir svarīgs, jo uzrunājis kā pozitīvais līderis, aiz kā gāja daudzi sekotāji.

“Es viņu sauktu par brīnumu. Kalpaks iestājās par šo brīvo vienīgo, neatkarīgo Latviju. Viņš bija kā tāds sava slaika pareģis, ar savu dzīvību kā simbols, to arī apstiprināja,” stāsta Raimonds Graube, aizsardzības ministra padomnieks militāros jautājumos, atvaļināts ģenerālleitnants.

Pēc sešu kilometru gājuma esam kaimiņu novadā, tas ir Dienvidkurzemes novads, Kalvenes pagasts, Airpore. Šī ir vieta, kas bija tālākais Oskara Kalpaka bataljona atkāpšanās punkts un kur ir Aizpores kapi. Te atdusas ne viens vien no tiem vīriem, kas reiz kopā ar Kalpaku cīnījušies plecu pie pleca. Te pārgājiena gājējiem neliels atelpas brīdis – aizdegt sveces un ieklausīties kapelāna teiktajā.

Oskara Kalpaka 140 dzimšanas dienā izietais maršruts no Kuldīgas novada Rudbāržiem līdz Aizporei ir viens no posmiem Latvijas vēstures iepazīšanas maršrutā visai ģimenei “Oskara Kalpaka ceļš”. Jau šobrīd interesenti var doties pārgājienā pa Oskara Kalpaka pēdām, bet šis ir projekts, kas viņa cīņas ceļu no Aizpores līdz pat Airītēm Saldus novadā, kur Kalpaka dzīves ceļš aprāvās, padarīs fiziski aktīvu ar dažādām šķēršļu joslām, interaktīvu un izzinošu. Šobrīd vēl notiek projekta saskaņošanas darbi ar iesaistītajām pusēm.