Kurzemē piecu policijas iecirkņu vietā būs divi

Kurzemē pabeigta Valsts policijas (VP) reforma. Turpmāk piecu policijas iecirkņu vietā būs divi: Ziemeļkurzemes un Dienvidkurzemes iecirknis. Pārmaiņas skars arī Saldu, Kuldīgu un Talsus. Reformas policijā norit pakāpeniski, vispirms Vidzemē un Zemgalē, tad Kurzemē un Latgalē, līdz vasarā noslēgsies Rīgas iecirkņos. Valsts policijas reformas turpinās ar pārmaiņām Kurzemē. 

VP Dienvidkurzemes reģiona pārvaldes priekšnieks Indulis Blīgzna saka: “Uzaicinot vairākus ekspertus no kaimiņvalstīm –Igaunijas, Somijas un Norvēģijas –, tika veikts tāds izvērtējums, lai sapratu, kā strādā Valsts policija, vai tas līdzšinējais darba modelis ir atbilstošs situācijai un vai tas ir gana efektīvi. Sapratām, ka strādājam padomju modelī, kas nav atbilstošs mūsdienu Eiropas policijas prasībām.”

Turpmāk Dienvidkurzemes pārvalde gādās par Liepājas un Saldus teritorijām, bet Ziemeļkurzemes policijas pārvalde par Ventspili, Talsiem un Kuldīgu. Tas būs izaicinājums, jo Ventspilī bāzetai pārvaldei būs pārziņā plašas teritorijās no Jūrkalnes līdz pat Kolkasragam. VP Ziemeļkurzemes reģiona pārvaldes priekšnieks Ansis Zanders: “Vēsturiskie nosaukumi – kārtības policija, kriminālpolicija – mums pazūd. Tāpat arī satiksmes uzraudzības rota, ko saucam par ceļu policiju. Šādi termini tiek izslēgti. Tagad ir reaģēšanas bloks un izmeklēšanas bloks.”

Policija fokusēšoties uz trim virzieniem, kas ir reaģēšana, izmeklēšana un prevencija. Nav vairs atsevišķa ceļu policija vai patruļdienests, bet gan viena ātrās reaģēšanas vienība, kas salīdzinoši maz uzturas telpās, bet daudz ielās, kur palīdzēs vismodernākās tehnoloģijas, kas atpazīs pārkāpumus.

Reaģējošajiem policistiem būs jābūt ļoti kompetentiem, jo, negaidot vēl citus kolēģus, viņi būs tie, kas reaģēs uz ceļu satiksmes notikumiem, sabiedriskās kārtības pārkāpumiem, sadzīves konfliktiem vai kriminālpārkāpumiem, tādēļ Ansis Zanders uzsver, ka ekipāžas tiek veidotas no labi izglītotiem profesionāļiem ar augstāko izglītību, kas spēj pieņemt lēmumus notikuma vietā. Blīgzna: “Vēsturiskās vietas tiek saglabātas. Gan Ventspilī, gan Kuldīgā, gan Talsos. Lai iedzīvotāji var ierasties jau esošajās telpās, kur būs pieejama palīdzība un informācija.”

Paredzēts, ka policijas reorganizācija noslēgsies šogad vasarā, jo pēc Kurzemes reorganizācija 1. martā pārmaiņas skars arī Latgales pārvaldi. Noslēgumā tās tiks ieviestas arī Rīgas pārvaldē. 

Jāpiebilst, ka tieši februārī policisti saņems pirmās piemaksas pie algas, kas stājas spēkā no 1. janvāra.