Kūstot sniegam un turpinoties nokrišņiem, sinoptiķi daļā Latvijas izsludina dzelteno brīdinājumu

Sinoptiķi šodien un tuvākajās dienās izsludinājuši daļā Latvijas dzelteno brīdinājumu iespējamo plūdu dēļ. Daudzās pašvaldībās Vidzemē, Kurzemē un centrālajos rajonos applūdušas pļavas, ceļi, ūdens pietuvojas arī mājām. 

Kādā vietā Valmierā vajadzēja būt pļavai un ietvei. Kūstot sniegam un līstot, šeit ir izveidojies milzīgs dīķis, kā rezultātā ūdens novadsistēma netiek galā. Potenciālie riski - mājas applūšana. “Bija risks, ka šie īres nami varēja paiet zem ūdens, bet tas viss ir novērsts ļoti veiksmīgi. Tad būtu bijis jādomā, ko darīt ar cilvēkiem. Visticamāk, evakuēšana. Tāpat arī tālāk dzīvojamās mājas, bet situācija ne tikai ir normalizējusies, bet arī uzlabojas,” norāda Andris Kabraks, “Valmieras namsaimnieks” valdes priekšsēdētājs. Lai aizvadītu lielo ūdens daudzumu projām, bija nepieciešams vērt vaļā slūžas.

Līdzīga situācija Valmierai ir arī citur Latvijā, piemēram, Ogrē. Tur ir viens no straujākajiem kāpumiem Latvijā - ūdens līmenis ceļas par vairākiem centimetriem stundā, kas ir daudz. Pie Ogres upes, vietā, kur decembrī, strauji ceļoties ūdens līmenim, applūda vairākas mājas. Šobrīd upē ūdens līmenis ir cēlies, bet, kā norāda atbildīgie dienesti, tas ir normas robežās. Jānorāda, ka monitorēšana un regulāra ūdens līmeņa apskate notiek. Ogres novada pašvaldības policijas priekšnieka vietnieka p.i. Valērijs Vasiļonoks: “Monitorings notiek, cilvēki piebrauc, pārbauda šeit, gan arī augstāk, gan zemāk, kas notiek ar līmeni. Ir arī uzstādītas video novērošanas kameras.”

Liecības par applūšanu ir daudzviet valstī. Sinoptiķi ReTV saka - viss vēl tikai priekšā. Gaujas lejtecē Ādažu novadā ūdens līmenis var palielināties pat par pusotru metru. “Ūdens līmeņa paaugstināšanās tagad ir aizsākusies. Tā turpināsies arī vēl gan rīt, gan arī visu nedēļas nogali, un tas maksimums būs svētdien, pirmdien. Jāsaka - kopējais tas ūdens līmeņa paaugstinājums Kurzemes pusē ir gaidāms par vienu līdz diviem metriem upēs, par pusmetru līdz metram ūdens līmenis paaugstināsies arī Zemgales upēs, tāds nozīmīgāks ūdens līmeņa kāpums līdz diviem metriem sagaidāms arī vietām Latvijas austrumos,” skaidro Laura Krūmiņa, Latvijas Vides ģeoloģijas un meteoroloģijas centra pārstāve.

Nokrišņi un plūdi pierimsies nākamās nedēļas otrajā pusē, bet martā un aprīlī mūs sagaidīšot kārtējie plūdu draudi, lēš sinoptiķi.