Labdarības virtuvēs aukstajā laikā daudz darba

Latvijā šobrīd darbojas vairāk nekā 50 labdarības zupas virtuves. Gada aukstajos mēnešos to klientu skaits strauji pieaug, vietām pat trīskāršojas. Gadu gaitā daudzviet iekārtas virtuvēs ir nolietojušās un, lai pagatavotu gardu un kvalitatīvu ēdienu, svarīgi rast jaunu aprīkojumu. Šeit galvenais atbalsts ir ziedotāji. 

Kristīgās želsirdības centra labdarības virtuvē Valmierā, mirklī, kad tur viesojas ReTV filmēšanas komanda, jau gaitenī jūtama pavāres rūpīgi gatavotās siltās zupas smarža. Pavāre Inita Heinbergas stāsta, ka šodien būs svaigu kāpostu zupa: kāpostiņš, burkāniņš, kartupelīts, sīpoliņš, buljons. 

Šeit gatavoto ēdienu ik dienas saņem apmēram 60 valmierieši. Šodien sagatavotā zupa nonāks Valmieras naksts patversmē. Biedrības "Kristīgais žēlsirdības centrs" valdes priekšsēdētāja Gaida Pevko stāsta: “Viņi ēd tur divas reizes dienā, paliek tur uz vietas, neiet ārā šajā aukstumā. Tad cenšamies, lai zupa ir karsta, stipra un spēcinoša, maizīti dodam klāt.”

Bet, kā atzīst Gaida, pārsvarā šeit siltu ēdienu sagatavojot tieši veciem un vientuļiem cilvēkiem: “Viņi ir pēc slimnīcas iznākuši un tad ir tā, ka veciem cilvēkiem mājās grūti to ēdienu pagatavot, gāzes, elektrības izraisa visādus nelaimes gadījumus un arī ar finansēm ir visādi.”

Filmēšanas laikā zupas virtuvē ierodas kurjers un atved jaunu sadzīves tehniku. Tā iegādāta ar Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalstu. Pavārei liels prieks par jauno gaļas mašīnu un mikseri, nākamnedēļ vēl atvedīšot jaunu trauku mašīnu. Jaunu sadzīves tehniku tuvākajās dienās gaida arī “Pestīšanas armijas” Daugavpils korpusa labdarības virtuvē. Šeit visvairāk nepieciešama jauna elektriskā plīts. Kā ReTV Ziņām norāda Daugavpils Pestīšanas armijas vadītājs Jānis Sporāns: “Mums jau tā plīts vairāk nekā 20 gadus un viņai jau tā cepeškrāsns nestrādā un bieži vajag remontēt un šis atbalsts mums ļoti vajadzīgs.”

Šobrīd Daugavpilī siltu ēdienu darbadienās izsniedz pat 150 mazturīgajiem, to skaits strauji pieaudzis līdz ar bargo salu, stāsta Jānis: “Vairāk nāk cilvēki, kas ir bezpajumtnieki, vairāk, kas ir zaudējuši šajā laikā darbu, daudz māmiņas nāk pēc pusdienām.”

Arī Liepājas “Pestīšanas armijas” labdarības virtuvē ziemā apmeklētāju skaits ir teju trīskāršojies un šobrīd šeit siltu ēdienu saņem vismaz 120 cilvēki. Liepājas Pestīšnas armijas vadītāja Vineta Vanaga atzīst: “Tie līdzekļi, kas cilvēkiem ir, diemžēl viņiem ir jāsamaksā gan dzīvošana, gan arī liela daļa no viņiem ir invalīdi, arī invalīdi mums nāk un viņiem tā naudiņa ir vajadzīga arī medicīnai. Tas viņiem ir atbalsts. “ 

Zupas virtuvēs ReTV atzīst, satraukumu šobrīd raisa strauji augošās energoresursu cenas. Tās noteikti ietekmēs arī labdarības organizāciju rocību, jo šīs iestādes ir atkarīgas no ziedotāju labvēlības. 


Foto: freepik