Lai apturētu IT speciālistu aizplūšanu no VID, no decembra palielinātas algas

Piecu mēnešus pēc brīdinājuma, ka EDS un citas datu sistēmas varētu pārstāt darboties nepārtrauktā režīmā, Valsts ieņēmumu dienestam (VID) izdevies novērst šo ar IT speciālistu trūkumu saistīto krīzi. Valsts ieņēmumu dienesta vadība tomēr akcentē: ielāps ir par mazu caurumam, risinājums nav ilglaicīgs, jo visā valsts pārvaldē informācijas tehnoloģiju speciālistu atalgojums nespēj konkurēt ar algām privātajā sektorā.

Valsts ieņēmumu dienestam ir vairāki desmiti dažādu datu sistēmu, no kurām zināmākā ir elektroniskā deklarēšanas sistēma jeb EDS. To darbības nodrošināšanai nepieciešama vesela IT speciālistu komanda. Pirms nepilna pusgada izskanēja brīdinājums, ka EDS varētu vairs nebūt pieejama 24 stundas diennaktī, katru dienu, kas ārkārtīgi apgrūtinātu jebkura VID klienta saziņu ar šo iestādi. “Kaut vai par PVN atskaiti runājot, man kā ārpakalpojumu grāmatvedei ir daudz firmu, ne jau visi laikā nodod dokumentus. Attiecīgi dokumenti ir arī jāapstrādā. Un visiem ir tas 20. datums, visi uz to orientējas. Arī darba devēji, klienti diemžēl zina, ka 20. ir tas datums. Ātrāk bieži vien nevar dabūt dokumentus. Un tad iznāk, ka tas vakars iestiepjas līdz divpadsmitiem naktī. Tas ir vēl lielāks stress grāmatvedim, jo ir jau skaidri noteiktas sankcijas par atskaišu kavēšanu,” saka Liene Bērziņa, grāmatvede.

Drauds sistēmu darbības nepārtrauktībai bija VID informācijas tehnoloģiju speciālistu pārlieku zemais atalgojums – 1500 eiro “uz papīra”, kas ir uz pusi mazāk nekā privātajā sektorā. “Gada vidū bija iestājusies tiešām kritiska situācija, cilvēki gāja prom tiešām daudz, jo piedāvājumi bija ļoti labi,” pauž Ieva Jaunzeme, VID ģenerāldirektore.

Pārskatot iekšējos resursus un lūdzot Finanšu ministru atvēlēt līdzekļus algām, Valsts ieņēmumu dienestam radās iespēja IT speciālistu algas no decembra paaugstināt. “Protams, ne tādā līmenī, kā cilvēki saņem ārpus ieņēmumu dienesta, ne tuvu tam, es gribētu teikt, bet tomēr salīdzinoši jūtami. Tā, ka var apturēt aizplūšanu. Tāpēc mēs šobrīd esam optimistiskāki nekā līdz šim, ir cilvēki, kas ir aizgājuši un atnākuši jau atpakaļ,” saka Ieva Jaunzeme.

Krīzi izdevies novērst ar 300-400 eiro algas pielikumu augstākas kategorijas speciālistiem, citiem ticis mazāk, taču Ieva Jaunzeme uzsver – IT speciālistu deficīts joprojām ir problēma visā valsts pārvaldē, kas būs neatliekami jārisina tuvākajā nākotnē, jo tas saistīts arī ar valsts drošību. 


Foto: Freepik