Lai iepazīstinātu ar NATO, veido izglītojošus pasākumus jauniešiem

Pirms pieciem gadiem Latvijā tika svinīgi sagaidīta NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupa, kas tika izveidota ar mērķi stiprināt stabilitāti un drošību. Kaujas grupas piecgade tiek atzīmēta ar dažādiem izglītojošiem pasākumiem jauniešiem, nupat viens no tiem aizvadīts Jēkabpilī.

Atzīmējot NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupas piecgadi, Jēkabpils Agrobiznesa koledžas teritorijā tika organizēta militārās tehnikas izstāde. To apmeklēja gan bērni un jaunieši no Jēkabpils novada skolām, gan citi interesenti. Sauszemes spēku Mehanizētā kājnieku brigāde kopā ar NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupu šādus pasākumus organizē dažādās Latvijas izglītības iestādēs. Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes dižkareive Inga Ūdre saka: “Viens no mērķiem ir iepazīstināt latviešu jauniešus ar NATO, ar mūsu sadarbības iespējām, kā viņi šeit strādā, kā dzīvo, tai pat laikā arī otrs mērķis ir parādīt jauniešiem militārās karjeras iespējas Ādažu militārajā bāzē. Mēs esam kopā izvēlējušies 10 dažādus tehnikumus visā Latvijā. Esam apmeklējuši jau Priekuļus, vakar bijām Ogrē, šodien esam šeit, Jēkabpilī. Rīt braucam uz Malnavu, savukārt pēc tam mēs brauksim uz Smilteni, Jelgavu, Dobeli, Kandavu, Liepāju un noslēgsim visu lielo izbraucienu Daugavpilī.”

Izstādes apmeklētāji varēja aplūkot un paņemt rokās dažāda veida šaujamieročus, bet vislielākā interese bija par kaujas mašīnām, īpaši par pašgājēju haubici-lielgabalu no Slovākijas. Šajā lielgabalā var ielādēt 40 patronas, vienā minūtē var izšaut piecas patronas. Tehnika aprīkota ar inerciālo navigācijas sistēmu, borta uguns kontroles sistēmu digitālajām kartēm, termisko ieroču un nakts redzamības tālskati un citiem aksesuāriem. Tehnika sver 33,8 tonnas. Izglītības iestāžu audzēkņiem bija iespēja ne tikai apmeklēt izstādi, bet arī noklausīties lekciju, kurā tika stāstīts par NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupu un iespējām dienēt Nacionālajos bruņotajos spēkos.

2016. gadā NATO samitā Varšavā NATO valstu un valdību vadītāji apstiprināja vienošanos par daudznacionālo bataljona līmeņa kaujas grupu izvietošanu Baltijas valstīs un Polijā. Latvijā kaujas grupa tika svinīgi sagaidīta 2017.gadā. “NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupa ir militārais spēks, kas izvietots saistībā ar mainīgo drošības vidi. Mēs veicam operācijas kopā ar Latvijas Sauszemes spēkiem, lai ar saviem sabiedrotajiem veicinātu stabilitāti un drošību, lai rīkotu mācības, lai būtu iemaņas draudu situācijās,” stāsta Francisko Iskverdo, NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupas kapteinis.

Daudznacionālo kaujas grupu Latvijā vada Kanāda. To veido vairāk nekā 1500 karavīru no Slovākijas, Spānijas, Polijas, Kanādas, Čehijas un citām valstīm. Karavīri rotācijas kārtībā pilda dienesta pienākumus Latvijā.