Lai ļaunā impērija sabruktu uz mūžīgiem laikiem, jābūt vienotiem

Paužot uzmundrinājuma vārdus Ukrainai, šodien Rīgā pie Brīvības pieminekļa aizvadīts atbalsta pasākums “Bez tevis nav uzvaras!”. Mītiņā pulcējās vairāki tūkstoši cilvēku, kuri dalījās savās atmiņās, pauda nosodījumu Krievijai un atbalstu varonīgajiem ukraiņiem.

Apritot gadam, kopš Krievija iebruka Ukrainā, šodien pie Brīvības pieminekļa pulcējās tūkstošiem cilvēku ar plakātiem, Ukrainas karogiem un ziedu pušķiem Ukrainas karoga krāsās. Ikvienam no viņiem ir savs stāsts par 24. februāra rītu pirms gada. Arī Darjai no Krivijrihas. “Mums apmēram trīs kilometrus no mājām atradās kara daļa, kur tanki. Trāpīja munīcijas noliktavā, un es pamodos no sprādziena. Izskrēju uz balkona, tēvs sāka saukt, ka mūs bombardē. Iestājās panika. Ieslēdzām televizoru un uzzinājām, ka sācies karš.”

Darjas lielākā vēlme esot atgriezties mājās, kur palikuši arī vecāki. Tāpēc meitene – tāpat kā daudzi citi ukraiņi – ir pateicīga par Latvijas un visas Eiropas atbalstu. “Mēs ģimenē darām visu, lai palīdzētu Ukrainai. Gan ziedojam, gan vācam ziedojumus, sējām aizsardzības tīklus, krāsojām palagus, griezām, darījām visu, ko var,” saka Zaiga, mītiņa dalībniece no Garkalnes.

Un tāds jau arī ir mītiņa mērķis – parādīt, ka Ukraina nav viena. Biedrības “Eiropas kustība Latvijā” prezidents Andris Gobiņš: “Man liekas, ka mēs visi atceramies, kā bija, kad cīnījāmies par brīvību. Tepat netālu bija daži noslepkavotie, bet – cik daudz ir Ukrainā? Tādēļ parādām savu solidaritāti par savu valsti, par Ukrainu. Darām katrs to mazumiņu, ko varam padarīt.”

 Pie Brīvības pieminekļa sanākušos gan klātienē, gan video uzrunāja esošās un bijušās valsts amatpersonas. Ar klusuma brīdi tika godināti tie simtiem tūkstošu varonīgo ukraiņu, kuri par savu zemi atdeva dārgāko – savu dzīvību. “Putins uzlika cilpu sev un Krievijai. Kad viņš iebruka, es sapratu, ka tas ir Krievijai gals. Lai Dievs dotu, lai tā ļaunā impērija sabruktu uz mūžīgiem laikiem, mums jābūt vienotiem,” saka Hipolits, mītiņa dalībnieks no Rīgas.

Starp sanākušajiem arī kāds Brazīlijas latvietis Lukass, kurš pukojas, ka brazīlieši nesaprot, ka Putins nav draugs. “Mēs varam redzēt, ka Brazīlijai ir ciešas komerciālās saiknes ar Krieviju. Viņi negrib neko darīt. Viņi domā, ka risinājumu var atrast runājot, bet mēs zinām, ka tas nenotiks.”

Dažādi atbalsta pasākumi Ukrainai šodien notiek arī citās Latvijas pilsētās.