Lai nomaksātu apkures rēķinu, palīdzību jautā pašvaldībām; nākas saķert galvu

Saņemti apkures rēķini par decembri. Kā ReTV atzina daudzi uzrunātie, redzot skaitļus, nākas saķert galvu un domāt par izdzīvošanu. Pašvaldības jau saņem lūgumus no iedzīvotājiem palīdzēt. 

Ar gāzes apkures rēķina kāpumu saskaras visi mājas iedzīvotāji, tai skaitā arī pensionāre Inna. Viņa ir mājas vecākā par divām mājām, kurā ir 52 dzīvokļi. Uz visiem jāsadala septiņi tūkstoši eiro par apkuri. Situācija šīs mājas iemītniekiem iezīmējas drūma. “Bez komunālajiem vēl ir zāles, kuras katru mēnesi ir jālieto - tās arī nav lētas. Par ēšanu vispār nerunāsim. Es pagājušo mēnesi samaksāju visus tos rēķinus: elektrību, internetu. Man palika 22 eiro. Dzīvo, kā gribi, par tiem 22 eiro. Tu aizej, pienu, kefīru nopērc, maizi, un tev ir desmitnieks. Ja mēs nevaram samaksāt, ja mēs paliksim parādā - atņems dzīvokli, kā jau parasti tas ir ierasts, tā jau dara. Tāpēc jau tie bezpajumtnieki rodas ar katru gadu vairāk,” saka Inna, Valmiermuižas iedzīvotāja.

Latvijas Pensionāru federācijas priekšsēdētāja Aija Barča ReTV Ziņām saka - no visiem Latvijas pensionāriem cietīs puse, tāpēc tuvākajās dienās taps vēstule Valsts prezidentam. “Mēs aicināsim steidzami lemt par atbalstu cilvēkiem, kurus es nosaucu - valsts vecuma pensiju saņēmējiem, gan invaliditātes un sociālā nodrošinājuma pabalsta saņēmējiem. Ļoti daudz cilvēki tagad ir neapskaužamā un ļoti nepatīkamā situācijā.”

Pēc palīdzības var vērsties savā pašvaldībā, proti, pieteikties mājokļa pabalstam. Un vienā no Latvijas lielākajiem novadiem - Valmieras novadā - jau izsniegti pirmie pabalsti 23 mājsaimniecībām par decembri, izsniedzot vairāk kā četrus tūkstošus eiro. Savukārt Jelgavas pašvaldība par decembri izmaksāja 19 tūkstošus eiro, 305 mājsaimniecībām. Liepājā decembrī tika izmaksāts mājokļa pabalsts 257 personām. Summa vairāk kā 16 tūkstoši eiro. Pašvaldību sociālā dienesta pārstāvji atzīst, ka situācija vēl nav kritiska, bet bažas par nākotni ir nopietnas.

Valmieras novada sociālo lietu pārvaldes vadītāja Kaija Muceniece: “Pieprasījums pēc mājokļa pabalsta ir tāds pats kā gada nogalē. Šobrīd janvāra pirmajā nedēļā vēl neesam pamanījuši, ka būtu kādas izmaiņas, bet, iespējams, ka janvāra beigas, februāris, cilvēku skaits, kuri pieprasīs mājokļa pabalstu, varētu palielināties.”

Jelgavas sociālo lietu pārvaldes vadītājas vietniece pamatdarbības jautājumos Jeļena Laškova: “ Viss tiek parastajā ritmā. Mēs varam paredzēt klientu skaitu pieaugumu - tas nebūs tik liels.”

“Kopš pagājuša gada jūlija, kad tika ieviests vienots jaunais mājokļa pabalsta regulējums visā valstī, diemžēl mēs redzējām, ka ļoti daudziem cilvēkiem, kuriem iepriekš sanāca, tie vairs mājokļa pabalstu nevarēja saņemt. Bija ļoti liels šo atteikumu skaits. Šobrīd, kad palielinās izdevumi, pilnīgi iespējams, ka tieši tiem pašiem cilvēkiem mājokļa pabalsts sanāks,” saka Linda Krasovska, Liepājas pilsētas domes sociālā dienesta direktore.

Latvijas Pašvaldību savienība uzskata, ka šajā apkures sezonā vairāk kā 40% Latvijas iedzīvotājiem varētu rasties grūtības nomaksāt rēķinus. 


Foto: Freepik