Lai satiksmē vadītu velosipēdu, jākārto tests

Varētu domāt, ka skolēnu pavasara brīvdienās nevar būt ne runas par mācīšanos, tomēr ir daļa, kuri šo laiku izmanto lietderīgi, lai apgūtu jaunas lietas. Valmierā šajā nedēļā ir liela interese par ceļu satiksmes noteikumu apgūšanu. Piemēram, Valmieras Jaunatnes centrā velosipēda vadītāja apliecības iegūšanas nodarbībām pieteikušies jau aptuveni 50 bērni. 

Pirms velosipēda vadītāja testa, kurā 10 minūšu laikā jāatbild uz 10 jautājumiem, Valmieras Jaunatnes centrā “Vinda” 20 skolēni ieradušies uz nodarbību, kurā nostiprina iepriekš gūtās zināšanas par piedalīšanos ceļu satiksmē.   

Nodarbību organizatori atzīst, ka zināšanas, kas nepieciešamas, lai satiksmē vadītu velosipēdu, nevar apgūt vienas stundas laikā, tādēļ aicina interesentus apgūt pamatus jau iepriekš – pašmācības ceļā vai kopā ar pieaugušo. 

Valmieras Jaunatnes centra “Vinda” pārstāve Simone Šmidte: “Mēs izsludinājām pieteikšanos. Pirmo divu, trīs stundu laikā jau iekrita ļoti, ļoti daudz pieteikumu. Sapratām, ka ar divām grupām būs par maz, tāpēc arī atvērām trešo grupu. Jāatzīst, ka palika daudz cilvēku, tā teikt, aiz strīpas.”

Ceļu satiksmes drošības direkcijā (CSDD) novērots, ka ik gadu šo pārejas laiku, gaidot kamēr nokusīs sniegs, bērni izmanto, lai gatavotos sezonai. Šogad velosipēda vadītāja kvalifikāciju ieguvuši jau 785 skolēni. Vidēji gadā testu kārto aptuveni 10 000. 

CSDD Izglītības projektu vadītāja Guna Zvīgule: “Apmēram 25–30% eksāmenu netiek nokārtoti, tātad apliecību iegūst ar otro vai trešo piegājienu. Eksāmenu var nokārtot jebkurā CSDD klientu apkalpošanas centrā iepriekš piesakoties, taču nu jau piecus gadus mēs īstenojam projektu “Mācies un iegūsti velosipēda vadītāju apliecību savā skolā”.”

Lai ceļu satiksmē drīkstētu piedalīties patstāvīgi, 10–17 gadus veciem bērniem un jauniešiem nepieciešama velosipēda vadītāja apliecība, bet ar elektroskrejriteni satiksmē drīkst piedalīties no 14 gadu vecuma. Jāuzsver, ka arī tad nepieciešama šāda vai jebkuras citas kategorijas transportlīdzekļa vadīšanas tiesības.