Laicīgāk meklē Ziemassvētku eglītes

Rosība egļu audzētavās šogad sākusies jau novembra vidū. Novērots, ka iedzīvotāji Ziemassvēktu rotu – eglīti –, salīdzinot ar citiem gadiem, sākuši meklēt laicīgāk. Savukārt svinēšanas tradīcijās šogad korekcijas ieviesusi arī energokrīze, iedzīvotāji svētkiem plānot atvēlēt mazāk līdzekļu. Audzētavas “Rožlejas” īpašnieks Ainārs Buls rāda 15 gados izaudzēto egļu lauku, kas ik gadu ap Ziemassvētku laiku tiekot retināts, lai klientiem sagādātu galveno svētku rotu – egli. Lai to sarūpētu, darbs tiek ieguldīts gadiem.  

Šogad iedzīvotāju aktivitāte un eglīšu meklējumi sākušies krietni agri, jau pat novembra vidū. Bet tomēr lielākais pieplūdums gan gaidāms tuvāk svētkiem. Ainārs Buls: “Cilvēks tagad ekonomē arī degvielu. Ja sanāk braukšana uz laukiem un plānots ar aizvest, tad tā tiek nopirkta. Papirkts ir, bet viss tas tomēr uz beigām ies.”

Kā norāda Ainārs Buls, cenas eglītēm šogad neesot celtas, bet novērots, ka cilvēki vairāk izvērtē, kuras kategorijas eglīti pirkt, audzetavā piedāvā gan grieztās, bet vairāk strādā ar elgēm podiņos, ko vēlāk klienti pārstāda. 

Daļa ReTV uzrunāto iedzīvotāju savukārt norāda, ka tieši doties eglītes meklējumos uz mežu esot tradicionāls ģimenes pasākums. 

Kā informē “Latvijas valsts meži”, ģimene tās apsaimnekotajā teritorijā var nocirsts vienu eglīti. Prognozē, ka līdz ar ekonomisko sitāciju valstī interese varētu būt šogad lielāka. Tāpēc atgādina, ka eglītes meklējumos ir jāievēro nosacījumi. “Atļauts cirst ir grāvju malās, uz kvartālstigām, meža ceļa malās, zem elektrolīnijām, kā arī pieaugušā mežā mazās eglītes. Nedrīkst cirst eglītes, kas ir garāks par trim metriem. Un celma diametrs nedrīkst pārsniegt 12 centimetrus,” skaidro AS “Latvijas valsts meži” pārstāvis Guntis Ščepaniks.

Korekcijas Ziemassvētku svinēšana šogad ieviesusi energokrīze. Kā norada iedzīvotāji, šogad svētkiem atvēlētais budžets un tēriņi ir būtiski samazināti. 

Pēc iedzīvotāju sacītā, šogad Ziemassvētkos dāvanu vietā plāno vairāk kopīgas aktivitātes ar ģimeni un dāvanas pagatavot pašu spēkiem. 


#SIF_NVZ2022
Foto: Freepik