Lašu zvejas lieguma laikā turpinās maluzvejniecība

Jau vairākus gadus Ventspils novadā darbojas maluzvejnieku grupējums, par ko ir informēti Valsts vides dienesta (VVD) inspektori, bet līdz šim nav izdevies pārkāpējus notvert nozieguma vietā. Oktobrī sākas vairāku zvejas liegums, tāpēc VVD inspektori daudz laika velta nakts reidiem, lai fiksētu pārkāpumus zivju nārsta laikā. 

No oktobra sācies lašu un taimiņu zvejas lieguma periods, un tieši šajā laikā VVD inspektori kāpj laivās, lai nakts aizsegā mēģinātu apturēt nelikumīgu lašveidīgo ieguvi. Ventas upē nelikumīga zivju iegūšana bieži notiek naktīs. Lai varētu piemērot sodus, jābūt pierādījumiem. 

Nārsta laikā laši no Baltijas jūras pa lielākajām upēm virzās uz tradicionālajām nārsta vietām, kur kļūst viegli pieejami maluzvejniekiem. Kurzemes reģionālās vides pārvaldes zvejas kontroles daļas vadītājs Ruslans Pečulis: “Tur ir arī cilvēki, kas stāv uz vakts un ziņo par mums. Ir informācija, kas ir cilvēki, kas dzīvo gar upes krastu un ziņo. VID inspektori tiek izsekoti. To mēs esam izsecinājuši no uz faktiem balstītiem gadījumiem. Mēs zinām viņu vārdus un uzvārdus, bet mums viņi ir jānoķer, pie rokas to darot!”

Zinātniskā institūta “Bior” pētnieki skaidro, ka lasim labvēlīgākā upe šobrīd ir Salaca, kur maluzvejnieku ķeršanā aktīvi iesaistās vietējie makšķernieki, bet Ventā un Gaujā lašiem nārstot kļūst arvien grūtāk, jo mainās upes gultne, kā arī siltās vasarās līdzšinējās nārstošanas vietas aizaug. Piemēram, pagājušajā gadā Ventā pie Kuldīgas zinātnieki neatrada nevienu izdzīvojošu zivju mazuli, kas liecina, ka laši Ventā kļūst apdraudēti. “Ventas gadījumā tā tīrīšana var pat aizdzīt to vērtīgo materiālu kaut kur uz leju. Šogad vasarā mēs Kuldīgā pie Rumbas, parauglaukumā nevienu lašu mazuli nenoķērām. Ir gaužām bēdīga situācija,” atzīst Jānis Bajinskis, zinātniskā institūta “Bior” zivju pētnieks.

Vakarnakts reidā Kurzemē arī Užavas un Rīvas upēs ir izņemti nelikumīgi tīkli. 

VVD inspektori aicina sabiedrību ziņot, ja rodas aizdomas par maluzvejniecību. Valsts policijas Ventspils iecirknī līdz šim gan nav ierosināta neviena, bet Kuldīgā vien divas krimināllietas par nelikumīgu zveju, jo trūkst pierādījumu. 

Pagājušajā gadā Ventā lieguma laikā izņemti 72 maluzvejnieku tīkli, bet šogad no 1. septembra līdz šodienai jau 33 tīkli.  


#SIF_NVZ2022