Latgalē darbu sāk lauku labumu brīvbodes

Uz ģimeņu atbalsta centra biedrības telpām Preiļos dodas Ilze Platace. Viņa kopā ar ģimeni saimniecībā attīsta biškopību un regulāri piedalās dažādos labdarības pasākumos. Tā arī šajā reizē – uzrunāja ideja par brīvbodi, kur bez atlīdzības jebkurš var paņemt vai arī ziedot kādu no lauku labumiem.

Zemnieku saimniecības “Brūveri” pārstāve Ilze Platace saka: “Kļūdas pēc tika nopirkti krūmi, nevis puķes. Un ļoti daudz. Es tagad arī meklēju, kam atdot. Mēs paši nodarbojamies ar labdarību, tad mēs mācām to arī bērniem.”

Ilze šaipus ir pirmā ziedotāja, savukārt sabiedriskajā centrā Aizkalnē vietējie iedzīvotāji aktīvi ziedot stādus un produktus sāka vēl pirms projekta sākuma.

Šāda veida brīvbodes darbosies piecu biedrību telpās Preiļu, Līvānu un Riebiņu novados. Ideju par tām Viduslatgales pārnovadu fonds aizguva no ārzemēm un uzskata to par labu eksperimentu, lai sabiedrība kļūtu iecietīgāka, mācītos dot citiem, neprasot neko pretī, un bez kautrēšanās lūgt palīdzību.

Nodibinājuma “Viduslatgales pārnovadu fonds” valdes locekle Evija Gurgāne: “Mūsu galvenā rūpe ir stiprināt vietējo kopienu, un, lai mēs būtu solidāri, lai mēs izjustu rūpes viens par otru, lai saprastu, ka stiprā kopienā ir spēks! Un tas viens no veidiem, kā stiprināt - caur labdarību.”

“Parasti jau palīdz tiem mazturīgajiem, bet šeit ir iespēja padalīties vienkārši ar cilvēkiem, tiem pašiem iedzīvotājiem, savā starpā ar kaut ko apmainīties vai piedāvāt to, kas ir lieks, vai pašam varbūt kaut ko vajag,” pauž Janīna Beča, biedrības “Sabiedriskais centrs “Aizkalne”” vadītāja.

Būtisku noteikumu ziedotājiem un lauku labumu saņēmējiem nav, tomēr brīvbode ir vieta, kas darbojas kā ziedojumu un maiņas punkts, nevis veikals. Pirms ierašanās tajā obligāti pa telefonu jāsazinās ar biedrību vadītājiem, kas informēs par pieejamo lauku labumu klāstu, gan, ievērojot piesardzības pasākumus, organizēs iespēju brīvbodes apmeklēt.

Jāpiebilst, lauku labumu brīvbodes Latgalē darbosies līdz 31. maijam. Iecerēts ideju turpināt arī septembrī - dalīties ar jau tikko novākto augļu un dārzeņu ražu.


Foto: unsplash.com