Latgalē dramatiski strauji izplatās Āfrikas cūku mēris

Latvijas mežos ir pieaugusi mežacūku populācija, kā arī Āfrikas cūku mēra izplatība. Šobrīd Latgalē siena pļaujas un labības novākšanas periodā mirušās mežacūkas tiek atrastas ļoti bieži. Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) par situāciju Latgalē saka kodolīgi - dramatiski.

Jāzeps ar kundzi dzīvo Rēzeknes novada Pušas pagastā. Tieši Rēzeknes pusē šobrīd ir vislielākā Āfrikas cūku mēra izplatība. Vakar agri no rīta viņš devās sēņot un atrada mirušu mežacūku. 

Tā kā mirusī mežacūka tika atrasta slapjā vietā, kur izrakt bedri būtu ļoti grūti, Jāzeps telefoniski, saņemot PVD atļauju, mežacūkas ķermeni, izmantojot plēvi, pārvilka uz sausāku vietu. Tāpat viņš pirms PVD inspektora atbraukšanas izraka bedri.

PVD Ziemeļlatgales pārvaldē ReTV stāsta, ka situācija šobrīd ir dramatiska. Ziņojumi par atrastām mirušām mežacūkām ir katru dienu. Ir bijušas dienas, kad PVD veterinārie inspektori brauc pat uz septiņām vietām, lai ņemtu analīzes un konstatētu mežacūkas aprakšanu. “Ir izveidojusies tāda situācija, ka lielākā daļa no visām atrastajām beigtajām mežacūkām, par ko ir ziņots, ir tieši Ziemeļlatgales uzraudzības teritorijā. Tā ir Balvu, Rēzeknes, Ludzas puse. Un jūlija mēnesī ir ļoti daudz. Tas skaitlis bija ar divām nullēm un pat vairāk pārsniedza,” saka PVD Ziemeļlatgales pārvaldes vadītāja Mārīte Ņukša.

PVD arī ReTV stāsta, ka šī pusgada laikā Latvijā ir konstatēts vairāk Āfrikas cūku mēra gadījumu nekā visa pagājušā gada laikā. Dienestā uzsver, ka šobrīd notiekošā žoga būvniecība uz Baltkrievijas robežas varot samazināt mežacūku migrāciju, tomēr vīruss ir pārņēmis Latvijas mežus un ar to cīnīties esot ļoti grūti. Arī vakcīnas pret Āfrikas cūku mēri šobrīd vel neesot izstrādātas. Tāpēc PVD lūdz par katru atrasto mežacūku obligāti ziņot. Mārīte Ņukša: “Informācija ir pieejama. Kontakttālruņi ir pieejami. Ja iedzīvotājs tiešām nezina kontakttālruni, tad, vēršoties pie medniekiem, viņš šo informāciju noteikti saņems. Mednieki, regulāri medījot mežacūkas, nogādā paraugus uz laboratoriju pārbaudei pie mums uz PVD, viņi zina kontakttālruņus.”

PVD ģenerāldirektors Māris Balodis ReTV atklāj, ka dienests papildu finansiālo atbalstu no valdības Āfrikas cūku mēra izplatības samazināšanai neprasīšot. Šobrīd PVD pietiekot iekšējo finanšu resursu. Dienestā atzīst, ka, lai gan meža cūku vidū vīruss izplatās ļoti strauji, tomēr uz šo brīdi plaši saslimstības gadījumi mājas cūku vidū nav konstatēti.#SIF_NVZ2022 

Foto: Freepik