Latgalē izplūst 14 000 kubikmetru dūņu; varētu slāpt zivis, iedzīvotājiem gādās ūdeni

14 tūkstoši tonnu dūņu noplūduši upē un pārējā apkārtnē Latgalē, Naujenes pagastā, radot pamatīgu kaitējumu videi. Vairākiem desmitiem cilvēku pašvaldība gādā dzeramo ūdeni, ir bažas, ka upēs varētu slāpt zivis.

Avārija notika vakar. Naujenes pagastā atrodas dūņu lauki "Križi", kur pēkšņi dūņas milzīgā daudzumā gāzās ārā. Iztecējis viss dīķis, kurā glabājās dūņas; nogruvums ir pat desmit metru augstumā. “Šie te dūņu laiku, šūnas uzbērumos, šo te uzbērumu pamatnē, iespējams, ir ieviesušies meža dzīvnieki, kuri izrakuši alas, kas bija par pamatu tam, ka šie vaļņi vietās sāk atskaloties, veicināja sabrukumu,” skaidro Visvaldis Noviks, Valsts vides dienesta (VVD) Latgales reģionālās vides pārvaldes Piesārņojuma kontroles daļas vadītājs.

Noplūdušās dūņas ir tik daudz, ka rada būtisku draudu videi. Pašlaik piesārņots ir Stropicas upes posms no dūņu laukiem līdz tās ieplūdei Līksnas upē aptuveni 2,6 kilometru garumā, kā arī Līksnas upe pie Stropicas upes ietekas vietas. “Dūņas pēc sava sastāva liela slāpēkļa koncentrācija, kad pārdozē, iznīcina augus, arī kaitējumu. Šajā gadījumā arī tas, ka šīs dūņas nonākušas upē, arī rada apdraudējumu zivju resursiem, tāpēc ir svarīgi savlaicīgi un novērst,” skaidro Visvaldis Noviks.

Pagaidām vides eksperti nav novērojuši, ka zivis ir slāpušas, taču tas var notikt tuvākajā laikā – tieši tāpēc VVD turpinās uzraudzīt situāciju. Piesārņojums var nonākt gruntsūdeņos. Tas nozīmē, ka tuvumā esošo māju iedzīvotāji nedrīkstēs dzert akas ūdeni. Tas varētu skart vairākus desmitus cilvēku. “Upes krastos atrodas dzīvojamās mājas, lejā arī vasarnīcu kooperatīvs, tur ir cilvēki, kam tuvumā ir ūdens ņemšanas vietas, tāpēc, lai izvairītos, ka kāds uzturā nekvalitatīvu ūdeni, Daugavpils ūdens piegādi nodrošina,” saka Visvaldis Noviks.

Šobrīd jau ir veikti pirmie pamatdarbi, lai novērstu avārijas sekas, tomēr lielākās problēmas sagādā laika trūkums un arī tas, ka dūņas savākt ir grūti. Darbs turpināsies arī naktī, kā arī rīt, taču visu sarežģī arī tas fakts, ka pie upēm tehnikai ir grūti piekļūt. Valsts vides dienests veiks aprēķinu un SIA “Daugavpils ūdens” būs jāsedz videi nodarītie zaudējumi.

SIA “Daugavpils ūdens” notekūdeņu attīrīšanas iekārtās līdz 2011.gadam saražotās dūņas tika izvestas, uzkrātas un uzglabātas dūņu laukos “Križi”. Vēsturiski dūņu lauki tika paredzēti mehāniski un bioloģisko attīrīto notekūdeņu nogulšņu uzglabāšanai. Uzglabājamo notekūdeņu dūņu daudzums dūņu laukos kopā aptuveni 142 000 tonnas.

Plašāk ReTV Ziņās 19.00!