Latgalē pašvaldības pārdod sev piederošās mediju kapitāldaļas

Laikraksts “Rēzeknes Vēstis” pie abonētājiem Rēzeknes un apkārtējo lauku pagastu pastkastēs nonāk jau teju trīsdesmit gadus. Pēc neatkarības atgūšanas avīzi privatizēja, taču dažas kapitāldaļas nonāca arī pašvaldību īpašumā. Tikai tagad to nolemts labot.

Rēzeknes novada domes pārstāve Madara Bērtiņa pauž: “Būtībā lielākais pamudinājums sakārtot šo jautājumu bija izmaiņas likumdošanā. Arī mēs tam piekrītam - pašvaldībai nav jāiesaistās mediju tirgū. Tāpēc arī tika nolemts pārdot šo kapitāldaļu.”

Pašvaldībā gan apgalvo, ka ne agrāk, ne arī tagad šīs īpašumtiesības netika izmantotas, iejaucoties laikraksta redakcionālajā darbā. “Faktiski nekāda līdzdalība medija lēmumu pieņemšanā, darbībā nav veikta no pašvaldības puses. Mēs arī neesam iejaukušies satura veidošanā, arī finansiāli pašvaldībai nav bijusi nepieciešamība iejaukties laikrakstā,” saka Madara Bērtiņa.

Līdzīgi vērtē arī Daugavpilī, kur pilsētas pašvaldībai pieder ceturtā daļa laikraksta “Latgales Laiks”. Pērnā gada nogalē pašvaldība sāka sev piederošo kapitālsabiedrību izvērtējumu, šogad tas noslēdzies ar secinājumu - pašvaldībai nav pamata saglabāt īpašumtiesības medijā.

Daugavpils domes izpilddirektore Sabīne Šņepste: “Šis te uzņēmums nav nedz stratēģisks, nedz valsts nozīmes. Tāpēc Daugavpils pašvaldība ir sagatavojusi domes lēmumprojektu, kur tad mēs plānojam nodot šīs kapitāldaļas pārdošanā.”

Atšķirībā no Rēzekne novada, Daugavpilī deputāti šo vēl nav apstiprinājuši vai noraidījuši domes balsojumā. Līdzīgs lēmumprojekts gan dienaskārtībā bijis jau pirms desmit gadiem, bet toreiz deputāti pašvaldības daļas medijā izlēma nepārdot. Izpilddirektore uzsver, ka pārmaiņām nevajadzētu ietekmēt pašvaldības sadarbību ar laikrakstu.

“Nav jau tā, ka tāds “Latgales Laiks” visu mūsu informāciju publicē un drukā bez maksas. Nē, mēs tā kā jebkuram medijam piedāvājam, un, izejot no viņu piedāvājuma, mēs īstenojam šos te maksas rakstus,” saka Sabīne Šņepste.

Laikraksta “Latgales Laiks” valdes locekle Iveta Valpētere informē, ka par šo pašvaldības sagatavoto lēmumprojektu neesot informēti, tāpēc plašākus komentārus pagaidām nesniedz. Līdzīgi arī “Rēzeknes Vēstis” galvenā redaktore un kapitāldaļu turētāja Māra Nizinska vēl nevar pateikt, vai izmantos pirmpirkuma tiesības un iegādāsies no pašvaldības esošās daļas. Jāpiebilst, ka abi uzņēmumi strādā ar zaudējumiem.

Par to, ka līdz šim mediju tirgus bija izkropļots, gadiem runāts. Pašvaldības nereti arī caur pašvaldību informatīvajiem izdevumiem netieši īsteno savas vietvaras vai politiskās intereses.

Anda Rožukalne, mediju eksperte, skaidro: “Katrs medijs būs ļoti atkarīgs no tās izpratnes, ko īsti jaunais īpašnieks vēlas - vai vēlas attīstīt neatkarīgu mediju, radot iespējas augt un attīstīties, vai tomēr nevarēs atturēties no tādas savu interešu realizēšanas.”

Kā norāda eksperte - pašvaldības daļu pārdošana ir pozitīvs solis pretī mediju neatkarības veicināšanai, ja vien kvalitatīva žurnālistika būs jauno kapitāldaļu īpašnieku mērķis.