Latgalē teju visās pašvaldībās turpinās vadīt kādreizējie mēri

Latgalē jauno domju vadība šodien izvēlēta sešu novadu un divu valstspilsētu pašvaldībās. Vietvaru līderu vidū jaunu censoņu gan teju vai nav. Lai gan daudzviet pēc vēlēšanām ar grūtībām tapa koalīcijas, šodien paustais atbalsts un amatu sadalījums liecina, ka darbam opozīcijā gatavojas vien retais.

Bijušie un vēl esošie policisti, advokāti, zemnieki. Dažādu profesiju pārstāvji šodien kļuvuši par pašvaldību vadītājiem, sperot lielu soli savā politiskajā karjerā. Vislielākais Latgalē tas varētu būt uzņēmējam Ārijam Vucānam, kas ievēlēts par Preiļu novada domes priekšsēdētāju. Viņš ir vienīgais reģionā, kas pirmo reizi ievēlēts šādā amatā. “Skaidrs, ka turpmāk es nodarbošos tikai ar politiku, novada vadīšanu. Pēc smagā priekšvēlēšanu un vēlēšanu procesa ir notikusi tāda kā konsolidācija.”

Viņu atbalstīja visi 15 Preiļu novada domē ievēlētie deputāti. Arī bijusī Preiļu novada priekšsēdētāja Maruta Plivda. “Neskatoties uz to, ka vēlēšanās esam guvuši lielāku atbalstu, mēs netikām uzrunāti ne uz kādu sadarbību. Tomēr ir būtiski priekšsēdētājam sajust atbalstu, tāpēc mēs Āriju šodien atbalstījām.”

Preiļos domes sēde gan beidzās ātri, šeit priekšsēdētāja vietniekus sola vēlēt nākamnedēļ, bet jaunu pašvaldības izpilddirektoru meklēs, izsludinot konkursu. Darbīgāka šodien bijusi Balvu novada dome, kur par priekšsēdētāju kļuvis līdzšinējais Viļakas novada domes priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs, bet par priekšsēdētāja vietnieci - līdzšinējā Rugāju novada domes priekšsēdētāja Sandra Kapteine. “Protams, pirms vēlēšanām dažādi baumoja, tika biedēti darbinieki, ka visus padzīs, nāks Viļaka, Balvos visi darbinieki tiks padzīti, bet ir pilnīgi pretēji, neviens īsti negrib iet uz Viļaku. Šobrīd kopā ar darbiniekiem cenšamies vienoties, kurš tad būs nodaļas vadītājs, kurš vietnieks,” pauž Sergejs Maksimovs, Balvu novada domes priekšsēdētājs.

Jaunajos novados, kur apvienoti vairāki mazie novadi, drīzumā būs jāieceļ administratīvā vadība. Kopumā gan Balvos jauno vadību atbalstīja izteikts vairākums - tikai divi no ievēlētajiem 15 deputātiem balsoja pret Maksimovu priekšsēdētāja amatā. Tikmēr otra reģiona pusē Daugavpilī domes sēde ritēja saspringtāk. Latvijas otro lielāko pašvaldību līdzīgi kā pirms četriem gadiem atkal uzņēmies vadīt Andrejs Elksiņš.

Viņu amatā ievēlēja ar 11 balsīm, kas nozīmē, ka viņu bez “Saskaņas” un “Latvijas Krievu savienības” atbalstīja arī trīs citu partiju deputāti. Vietniekiem uzticību uzteica mazāks skaits deputātu. Nosacītā opozīcijā “Saskaņa” palikusi jaunajā Augšdaugavas novadā. Tur par domes priekšsēdētāj ievēlēts līdzšinējais Daugavpils novada domes priekšsēdētājs Arvīds Kucins.

Viņš sev izvēlējies trīs vietniekus. Augšdaugavas novada liktenis gan vēl ir neskaidrs, Satversmes tiesas lēmums nosaka, ka tā stādās vismaz līdz Jaunajam gadam. Vēl neskaidrs stāvoklis ir Rēzeknes novadā, kur šodien sāka strādāt nevis jaunā dome, bet pagaidu administrācija. Paredzamākās domes sēdes Latgalē šodien aizvadītas Līvānu, Krāslavas un Ludzas pusē. Šos novadus turpinās vadīt līdzšinējie politiskie līderi.