Latgalē trūkst zirgu vetārstu

Riebiņu novada zirgaudzētava “Auļi” ir viena no lielākajām Latgalē. Pašlaik audzētavā ir ap 70 šķirnes zirgu, pārsvarā tie ir vācu Oldenburgas šķirnes un Latvijas siltasinis. Lielākā to daļa tiek pārdotā uz ārzemēm. Sporta zirgu audzēšanas nozare valstī tikai attīstītās un zirgaudzētājiem nākas sastapties ar dažāda veida grūtībām, viena no tām ir zirgu vetārsta pieejamība.

Madara Soma, Riebiņu novada zirgaudzētavas “Auļi” darbiniece: “Tas ir tieši tāpēc, ka vetārsts ir aizņemts, jo slodze vetārstiem Latgalē ir loti liela un viņu gandrīz vispār nav.”

Zirgu vetārstu trūkums ir viena no biežāk sastaptajām problēmām Latgales zirgaudzētāju vidū. Bieži vien palīdzība tiek sniegta pašu spēkiem vai tiek meklēta ārpus reģiona. Latvijas šķirnes zirgu audzētāju asociācijas valdes locekle pieļauj, ka viens no iemesliem varētu būt mazs lielo zirgu saimniecību skaits, jo salīdzinot ar citiem Latvijas reģioniem, kur ir vairākas lielās zirgaudzētavas, šeit vetārstiem nav tik plašas prakses un darba iespējas.

Ja ieplānotās ārsta vizītes ir iespējams saskaņot laicīgi, tad gadījumos, kad ir nepieciešama steidzama palīdzība, speciālists no attālākās pilsētas atbraukt nevarēs. Vetārsta tuvums un sasniedzamība ir noteicošs faktors, piemēram zirgu dzemdībās, kas ir vissaspringtākais laiks gan pašiem zirgaudzētājiem, gan speciālistiem.

Pašlaik vienīgā vieta, kur zirgiem tiek sniegta plaša spektra medicīniskā palīdzība ir Latvijas Lauksaimniecības Universitātes Veterinārā klīnikā Jelgavā, kas skaitās arī modernāka veterinārmedicīnas klīnika Baltijā.