Latgalē vakcinācijas rādītāji joprojām zemākie

Daugavpilī pret Covid-19 šobrīd vakcinējušies 35% iedzīvotāju, kas ir zems rādītājs, jo valstī kopumā vakcinēti 45%. Liela daļa iedzīvotāju joprojām nogaida, tomēr mazinājusies viltus ziņu izplatība saistībā ar vakcināciju.

Satraucoša tendence Daugavpilī un citviet Latgalē ir senioru zemā vakcinācijas aptvere, kas nereti ir pat uz pusi zemāka nekā citviet valstī.

Pēdējās divās nedēļās Daugavpilī ar Covid-19 saslimuši 338 cilvēki, kas ir tikpat daudz, cik iepriekš laika posmā no jūlija līdz septembra vidum. Saslimstības līkne atkal strauji kāpj, un eksperti iesaka negaidīt, īpaši cilvēkiem gados, kas ir viena no apdraudētākajām sabiedrības grupām. “Iepriekš bija tā, kā bija desmit smagi slimi pacienti uz 140-145 pacientiem, kas bija stacionārā. Šobrīd tie ir desmit smagi slimi pacienti uz 60-65 pacientiem,” saka Grigorijs Semjonovs, SIA “Daugavpils reģionālā slimnīca” valdes loceklis.

Aptaujātie seniori norāda, ka kopumā pret vakcināciju neiebilst, taču vēlētos, lai tā notiktu viņiem ierastajos apstākļos, pirms tās notiktu ārsta izmeklēšana. “Teikšu godīgi, man vienalga, ar kādu vakcīnu vakcinēties, bet negribētu vakcinēties kādā vakcinācijas punktā tirdzniecības centrā, lai vakcinācija notiek pie ģimenes ārsta. Lai izmērītu asinsspiedienu, parunātos ar mani. Lai cik nebūtu bailīgi, domāju, ka pensionāri oktobrī nonāks pie lēmuma, ka jāvakcinējas,” atzīst Valentīna, daugavpiliete.

Kā atzīmē Nacionālā veselības dienesta Vakcinācijas projekta nodaļas komunikācijas konsultante Inga Vasiļjeva, no 1.oktobra visiem ģimenes ārstiem jāpiedalās vakcinācijā pret Covid-19, vai pašiem sniedzot vakcinācijas pakalpojumu vai noslēdzot līgumu ar ārstniecības iestādi, kura to nodrošina. Tas nozīmē, ka arī 101 ģimenes ārstu praksei Latgalē, kas līdz šīm vakcinācijas pakalpojumu nenodrošināja, būs pienākums saviem pacientiem vakcinācijas pakalpojumu sniegt.

Citi seniori ar hroniskām slimībām savukārt ir neziņā, vai vakcinācija tiem būs gana droša. “Uzskatu, ka pie manas saslimšanas vakcinēties nevaru. Man ir tromboflebīts. Ja vakcinēšos, varu arī “atdot galus”, bet vēl konsultēšos,” saka Oļegs, daugavpilietis.

Kā norāda SIA "Daugavpils reģionālās slimnīcas" Infekciju slimību nodaļas ārste Iveta Jukšinska, nogaidīt tomēr nevajadzētu, bet izvēloties atbikstošāko vakcīnu, būtu jāvakcinējas, jo Covid-19 saslimšanas gadījumos trombu risks ir lielāks. “Jūs varat kā profilaksi sākt lietot antikoagulantus, antiagregantus, ja bail (..). Nu, tādā veidā, ja ļoti bail. Jo, ticiet man, no Covid-19 biežāka komplikācija tā arī ir tromboembolija. Un tie pacienti, kam tā tomēr notiek, vairāk par 70% gadījumu iestājas letāls gadījums.”

Ārsti brīdina, ka reanimācijas diemžēl būs pārpildītas. Sabiedrībai jāsaprot, ka situācija ir kopēja, katra cilvēka dzīvība ir atkarība no cita, ne tikai no ārsta.


Foto: Freepik