Latgales retro spēkratu īpašnieki aicina apmeklēt Latvijas muižas un pilis

Latgales retro spēkratu entuziasti ir Latvijā pirmie un pagaidām vienīgie, kas regulāri kopā dodas izbraucienos, lai popularizētu piļu un muižu apceļošanas akciju. Nozīmīgo kultūrvēstures mantojumu šajā reizē atklāt plašākai publikai gatavas 60 pilis un muižas, turklāt - pamazām iesaistās arī jauni akcijas atbalstītāji. Pie viņiem Ludzas un Balvu pusē nupat viesojās seno auto un motociklu īpašnieki kopā ar ģimenēm.

Retro spēkratu īpašnieki dodas uz Austrumu pierobežu. Tas šovasar ir pirmais akcijas “Apceļo Latvijas pilis un muižas” brauciens.

Pirmais galamērķis bija Malnava, kur muižas teritorijā darbojas skola, gan arī izveidoti dažādi tūrisma objekti. Iniciatīvu doties kopīgā ceļā uz Latgales pierobežas muižām atzinīgi vērtē arī pasākuma apmeklētāji. Piļu un muižu apceļošanas akcija norit jau desmito reizi. Retro entuziasti lielu vērību pievērš arī tām pilīm un muižām, kas ir pamestas vai tikai nupat sākušas uzņemt apmeklētājus.

Dzierkaļu ģimene Salnavā saimnieko otro vasaru, ir atgriezušies no Rīgas ģimenes galvas Jāzepa dzimtajā pusē. Muižas saimnieki Aija un Jāzeps Dzierkaļi stāsta: “Stimuls ir muižu atjaunot līdzīgā izskatā, kā tā bijusi. Kādu telpu atvēlēt novada vēsturei, lai ne tikai cilvēkiem iespēja palikt pārnakšņot, bet arī ar māju iepazīties.”

Retro entuziasti no Latgales līdz šim ir vienīgie visā Latvijā, kas ar plašākiem pasākumiem jau vairākus gadus aicina akcijai pievienoties arī citus un kopā izzināt vēstures un kultūras mantojumu. Lai varētu laimēt balvas, akcijas dalībniekiem muižās un pilīs jāsakrāj vismaz 30 atzīmes par uzdevumu veikšanu. “Ar šo akciju mēs popularizējam tās Latgales vietas - Latgale nav tikai, pieņemsim, Červonkas, Krāslavas pils un Lūznava. Liels prieks par pagājušā gada apmeklējumu Galēnu muižā. Jau veidojas projekti, kā atjaunot Galēnu muižu. Paies gadi pieci, desmit, mēs vēl brauksim skatīties, kāda tā ir atjaunota,” saka retro mašīnu entuziasts, pasākumu organizators Jāzeps Buļs.

Latvijas muižas, pilis un parkus akcijas gaitā iespējams apceļot vēl līdz 30. septembrim.


 #SIF_NVZ2022