Latviešu nozīmīgākie sasniegumi kā smilšu skulptūras

Arī latvieši grib, var un prot. Latviešu sasniegumi dažādos laikos ir arī šā gada smilšu skulptūru tēma. Septiņi mākslinieki jau divas nedēļas Jelgavā no smiltīm veido gan “Porshe” firmas dizaineri Anatolu Lapiņu, Valtera Capa radīto “Minox” fotokameru, “Levis” džinsu kniežu izgudrotāju un citus sasniegumus.

Arī šovasar mākslinieki otas un kaltus nomainījuši pret lāpstām, instrumentiem, ar kuru palīdzību 1200 tonnas smilšu pārvērst mākslas darbos. Lielformāta skulptūrās šoreiz tiek atainoti latviešu nozīmīgākie sasniegumi, par kuriem dažkārt neesot zinājuši arī paši smilšu tēlnieki.

 “Man lielākā daļa bija pārsteigumi. Nu, teiksim, Marku Rotko es zināju, pats mākslinieks būdams, bet, ka “Porshe” dizaineris ir bijis latvietis, tāpat Pētersona slavenā pīpe, ka latvieši to izdomājuši. Arī Anna, kas ir pirmā sieviete, kas apbrauc ar velosipēdu apkārt zemeslodei, es to nebiju dzirdējis,” saka projekta mākslinieciskais vadītājs Kārlis Īle.

Līdz ar pandēmijas ienākšanu, mainījies arī projekta formāts. Mākslinieku ir mazāk, katram jāizveido vairāki darbi, turklāt - katram iedalīta sava tēma. “Pietrūkst tas, ka nav konkursa. Konkursā ir vairāk cilvēku no citām valstīm, tad ir lielāks adrenalīns, gribas pārspēt ar idejām un būt vēl radošākam. Izmantot ko tādu, ko vēl neviens nav izmantojis. Kaut kādas jaunas faktūras, kompozīcijas, bet šobrīd ir tā - mēs darām labāko, ko varam, bet nav tādas spriedzes savā starpā,” stāsta tēlniece Sanita Rāviņa.

Savu radošumu šajā formātā mākslinieki var parādīt, izdomājot, kā atainot konkrēto tēlu. Vienam no diviem lietuviešu tēlniekiem uzticēts atgādināt, ka “Levis” džinsiem kniedes izgudrojis latvietis, tādējādi palīdzējis šim apģērba gabalam iegūt popularitāti.

Starp senākiem latviešu sasniegumiem arī mūsdienu labi zināmais basketbolists Kristaps Porziņģis, kura skulptūra sasniedz gandrīz astoņu metru augstumu, ir viena no augstākajām visā smilšu parka 15 gadus senajā vēsturē. Kā pārsteigums šogad ir arī Jelgavas pilsētas lielais ģerbonis, ko tēlnieki veidoja pagājušajā gadā – radusies ideja to saglabāt un restaurēt.

Smilšu skulptūru parks apmeklētājiem tiks atvērts sestdien, bet darbs turpināsies. Vēl divas skulptūras tikšot veidotas skatītāju klātbūtnē. Domājot par nākamo vasaru, gan vēl neesot atmestas cerības, ka smilšu skulptūru festivāls varētu atkal atgriezties savā sākotnējā formātā.