Latvietis uzstādījis Ginesa pasaules rekordu

Latvijas garo distanču riteņbraucējs Krišjānis Ratiniks pēc vairāku mēnešu gaidīšanas saņēmis oficiālu apstiprinājumu no Ginesa pasaules rekordu fiksētājiem, ka kļuvis par pirmo cilvēku vēsturē, kurš mazāk nekā 24 stundu laikā ar velosipēdu sasniedzis deviņas dažādas valstis. 

Izcili plānots maršruts, veiksmīgs komandas darbs, fiziskā sagatavotība, spēja orientēties neierastā vidē un sportiskā veiksme ir Krišjāņa Ratinika panākumu atslēga sena sapņa piepildīšanā.

Startējis Itālijas Alpu kalnu pārejā pagājušā gada 5. augustā pēc pulksten 07.00 no rīta, Krišjānis tālāk cauri Austrijai, Lihtenšteinai, Šveicei, Vācijai, Francijai, Luksemburgai un Beļģijai nākamās dienas rītā plkst. 06.56 jeb trīs minūtes pirms laika iztecēšanas sasniedza Nīderlandi.

Kad ritēja devītā brauciena stunda augustā, Ratiniks dalījās sajūtās video. “Cenšos noturēt lielu ātrumu, bet baigi izsmeļ. Kājiņas jau tukšas, bet vēl nav pat pusīte nobraukta, vēl tikai jākapā un jākapā. Tagad te vēl desmit kilometri pret kalnu, tad uz Strasbūru būs uz leju. Pagaidām cīnos, esmu gandrīz grafikā. Nekas nav vēl zaudēts, bet nekas vēl nav arī iegūts, turpinu kapāt.”

Ratiniks praktiski visu braucienu laiku bija uz velosipēda, nebija gulējis ne minūti, apstājoties tikai, lai paēstu, pārģērbtos, veiktu velosipēda remontu, kā arī liecinieku klātbūtnē fiksējot atrašanos katrā valstī, kas bija obligāts priekšnoteikums rekorda uzstādīšanas mēginājumam. “Valstu apmeklēšana skaitās, kad tu esi iebraucis pāris metrus valstī. To arī Ginesa rekordu asociācija apskatās, vai tu esi iebraucis valstī. Man nav jābrauc ne uz valsts galvaspilsētu, ne arī jāpavada konkrēts laiks. Mēs sākām tieši uz robežas, man bija atbalsta komanda, kas brauca līdzi ar automašīnu un meklēja lieciniekus, jo katrā valstī ir vajadzīgi liecinieki, pie kuriem es apstājos, dabūju parakstus, nofotografējos, var braukt tālāk, jo pats es to nevarētu saorganizēt.”

Krišjānis Ratiniks gadiem nodarbojas ar īpaši garo distanču riteņbraukšanu, vienā piegājienā veicot 600 kilometru garu un lielāku distanci. Šajā Ginesa rekorda cienīgajā braucienā viņš mēroja 715 kilometrus ar vidējo ātrumu vairāk nekā 30 kilometri stundā. Viņa atbalsta komandas, kas pelnījusi milzīgu uzslavu par fantastisko un pašaizliedzīgo darbu, panākuma atslēga bija spēja runāt ar vietējiem iedzīvotājiem vāciski. Valstīs, kurās pabija riteņbraucējs, vietējie nav vēlējušies komunicēt angļu valodā. “Ap divsimto kilometru es dabūju priekšā cauru riepu. Atbalsta mašīna bija aptuveni desmit kilometru attālumā, viņi man palīdzēja. Es aizbraucu principā ar tukšu riepu līdz viņiem, jo vajadzēja pēc iespējas ātrāk to nomainīt. Bet pārējās nebija tehniskas problēmas ar velosipēdu. Kad bija nakts vidus, sākās pats grūtākais, neesi gulējis jau 18 stundas, es sāku rēķināt, vai varu to vispār paspēt. Vienu brīdi es biju sapratis – nē, es turpinu braukt, bet īsti paspēt vairs nevaru, jo man ir jābrauc vēl daudz ātrāk, lai arī vairāk īsti nav pat spēka. Līdz pat pēdējam brīdim nezināju, vai to spēšu, jo zinu, ka vēl finišā man ir tādi divi Siguldas kalni jāuzbrauc, lai iebrauktu Nīderlandē. Līdz tam kalnam braucu maksimālāko ātrumu. Beigās man palika trīs vai četras minūtes rezervē.”

Iepriekšējais rekords braucienā ar velosipēdu bija astoņas apmeklētas valstis 24 stundu laikā. “Patiesībā es biju atdevis sevi visu, es biju pilnībā izsmēlis sevi. Iebraucot finišā Nīderlandes teritorijā mani sagaidīja sagaidītāji, bet es nespēju viņiem pat neko pateikt. Es vienkārši nokāpu no riteņa un stāvēju.”

Ratiniks brauca ar velosipēdu, kura svars bija aptuveni septini ar pusi kilogrami, ko var iegādāties jebkurš interesents velo veikalā. Krišjānis neplāno jaunus pasaules rekordus, bet vēlas iedevsmot sabiedrību lielām lietām. “Es drīzāk gribētu iedvesmot darīt citus cilvēkus šādās fantastiskas lietas un noteikti gribētu dalīties, kā var šādu sapni īstenot dzīvē, redzēt, ka kāds cits tavā iespaidā kaut ko tādu dara – tā ir pati lielākā balva.”

Krišjāņa Ratinika Ginesa pasaules rekords nav vienīgais, kas šobrīd ir Latvijai. Oficiāli apstiprināti Ginesa rekordi ir arī Arvim Sprūdem, Kārlim Bardelim un citiem.
Foto: ekrānuzņēmumi no video; Indra Muižniece un Sanita Muižniece