Latvijā aizliedz audzēt kažokzvērus

No 2028. gada Latvijā būs aizliegta kažokzvēru audzēšana. Tā šodien lēma Saeima. Piecu gadu pārejas periodā šīs nozares uzņēmumiem vai nu jāpārkvalificējas, vai darbība jāizbeidz. 

Neētisks, cietsirdīgs un izzūdošs uzņēmējdarbības veids, kam mūsdienās vairs nav attaisnojuma – tā par kažokzvēru audzēšanu teikts Dzīvnieku aizsardzības likuma grozījumu anotācijā. Ka turpmāk šis bizness Latvijā būs aizliegts, gandarīta organizācija “Dzīvnieku brīvība”, un tai pieņemams ir arī vairākus gadus ilgais pārejas periods. “Galvenais, ka tas vispār notiek. Nepiedzims jauni dzīvnieki. Daudz kur komentāros redzams, ka cilvēki domā – visas ūdeles un lapsas tagad laidīs ārā un viņas skraidīs pa mežiem, bet tas nozīmē, ka jaunas nepiedzims,” stāsta kustības “Dzīvnieku brīvība” atbalstītāja Ilona Ikauniece.

Toties Latvijas Zvēraudzētāju asociācija ir sašutusi, ka kažokzvēru audzētājus gluži vienkārši piespiežot izbeigt darbību, jo ūdeļu vai lapsu fermas ir specifiski iekārtotas un cita veida saimnieciskajai darbībai nederot. Arī prasītās kompensācijas neviens nesolot. Latvijas Zvēraudzētāju asociācijas pārstāve Sandra Vilciņa: “Mūsu aptuvenais aprēķins bija starp 50 un 60 miljoniem, kas ir investēti novietņu uzlabošanā, jo vēl pagājušajā gadā tika vēl striktāki noteiktumi izvirzīti, tieši ieviešot videonovērošanu saimniecībās.”

Jāpiebilst, ka likuma izmaiņas neaizliedz iegūt kažokādas medījot, un joprojām būs atļauta arī kažokādu tirdzniecība, taču kustības “Dzīvnieku brīvība” aktīviste uzskata – pieprasījums pēc ūdeļu vai citu zvēru ādām samazināšoties un pazudīšot līdzīgi kā citas arhaiskas tradīcijas. Ilona Ikauniece: “Ir ļoti daudz tradīciju, kas eksistēja, piemēram, Viduslaikos, piemēram, turēt galvenajā laukumā lāci un viņu bakstīt ar šķēpiem. To nav nepieciešamības aizliegt, jo cilvēki paši saprot, ka tas ir pārāk nežēlīgi.” 

Pēc Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) datiem, pašlaik Latvijā darbojas četras kažokzvēru fermas; tajās audzē galvenokārt ūdeles. PVD ģenerāldirektors Māris Balodis ReTV ziņām pauda, ka audzētāji, visticamāk, vaislas ūdeles pārdos valstīm, kurās kažokzvērus drīkst audzēt. 


Foto: Freepik