Latvijā alimentus nemaksā 42 022 cilvēki; daļai atņemtas autovadītāja tiesības

Vairāk nekā 42 tūkstoši cilvēku Latvijā joprojām nemaksā alimentus, lai gan likums viņiem liek to darīt. 90% nemaksātāju ir vīrieši. Pirms gada tika pieņemti grozījumi, kas viņiem liedz, piemēram, apmeklēt azartspēļu vietas, pat atņem autovadītāja tiesības, kas situāciju ar ļaunprātīgiem nemaksātājiem nedaudz uzlabo.

Apritējis gads, kopš stājās spēkā stingrākie nosacījumi alimentu nemaksātājiem. Pērn šādu parādnieku bija 42.6 tūkstoši, šogad par sešiem simtiem mazāk - 42 tūkstoši. Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas Juridiskās nodaļas vadītāja Linda Sparāne norāda: “Krasa samazināšanās nav, bet ir pakāpeniska samazināšanās, kas arī ir labi.”

Parādam nav noilguma. Dažādo un daudzo liegumu dēļ valsts ir atguvusi 17% jeb vairāk nekā divus miljonus eiro. Linda Sparāne: “Ja mēs redzam, ka parādnieks izvairās, ir uz to tendence, tad ir pamats nosūtīt iesniegumu policijai par kriminālprocesa uzsākšanu. Tiek piemēroti liegumi ieročiem, informācija par parādniekiem tiek nodota kredītbirojiem. Parādnieki tiek ietekmēti ne tikai ar piespiedu izpildes līdzekļiem, bet arī ar dažāda veida liegumiem. Tiem, kam ir tiesības, ietekmējam ar tiesībām. Tie, kas grib spēlēt azartspēles, bet nenodrošina uzturlīdzekļus, tad liedzam spēlēt azartspēles.”

Jaunie nosacījumi liedz nemaksātājiem, piemēram, apmeklēt azartspēļu vietas. Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācija ik mēnesi saņem vairākus tūkstošus ziņojumu par parādniekiem, kuri tomēr vēlas apmeklēt spēļu zāles. “Šogad aprīlī 4872 parādniekiem bija liegts spēlēt azartspēles, savukārt martā - 4135. Ja mēs skatāmies atpakaļ tos rādītājus, 10% parādnieku tiek liegts spēlēt azartspēles,” uzsver Linda Sparāne.

Par personu, kura nespēj maksāt bērna uzturlīdzekļus, maksā valsts - līdz brīdim, kad viņš, piemēram, ieguvis darbu. Ja cilvēks tomēr nevēlas maksāt, ar tiesas spriedumu tas tiek piedzīts atbilstoši likumā noteiktajam. Linda Sparāne: “Ja, piemēram, ir darba vieta, nosūta rīkojumu uz darba vietu. Ja ir līdzekļi kontos, apķīlā kontus. Ja ir kustamā nekustamā manta, tad attiecīgi vērš piedziņu uz to.”

Vēl viens no ierobežojumiem ir autovadītāju apliecības atņemšana līdz brīdim, kad ļaunprātīgais nemaksātājs sāk tomēr maksāt alimentus. No 2018. gada līdz šim tādu ir gandrīz četri tūkstoši.


Foto: Freepik