Latvijā aug īpaši ozoli, kas izaudzēti no Ernsta Glika pirms vairāk nekā 300 gadiem stādītām zīlēm

Šopavasar vairākās Latvijas vietās sākuši augt īpaši ozoli, kas izaudzēti no Ernsta Glika pirms vairāk nekā 300 gadiem stādīto ozolu zīlēm. Šī akcija ir daļa no Reformācijas piecsimtgades Latvijā un Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas (LELB) jubilejas svinībām. Glika ozoli turpmāk augs ne tikai pie baznīcām, bet katra vieta izvēlas dažādas sev nozīmīgas lokācijas - arī Ziemeļkurzemes piekrastē.

Dzīvojot Kanādā, mācītājs Māris Ķirsons par Glika ozoliem Latvijā pat nenojauta. Viņš zināja par Ernsta Glika nozīmīgo devumu Bībeles tulkošanā, tāpēc bija viens no tiem, kurš ar ziedojumu piedalījās pirmās tulkotās Bībeles fotokopijas izdošanā. Iespaidīgā izmēra eksemplāru mācītājs šobrīd glabā Mērsraga draudzē, ļāva pašķirstīt īpašā ozola stādīšanas dalībniekiem. Viņš atzīst, ka Glika darbam bija nozīme ne tikai Dieva vārda izplatīšanā, bet arī latviešu valodas apguvē. “Tā sauktie Glika dēli, kuri izauga par skolotājiem, nemāca latviešu valodu tikai smalko aprindu bērniem. Viņi strādā lauku skolās un māca latviešu valodu rakstīt, lasīt zemnieku bērniem,” saka Māris Ķirsons, mācītājs.

Mērsrags savu koku, kas izaudzis no savulaik Glika stādītā ozola zīles, izvēlējās iestādīt pie vidusskolas, uzskatot, ka tieši bērni ir Latvijas nākotne. Tam kā pierādījums izrādījās divgadīgā Emīlija, kura nupat kristīta Mērsragā, neparedzēti enerģiski iesaistījās ozola laistīšanā. “Šeit paliks tas ozols, ko viņa ir stādījusi un laistījusi. Viņa, protams, kā es smējos, neko neatcerēsies. Varbūt tikai aukstu ūdeni, ko mācītājs viņai šodien lēja uz galvas. Bet viņas vecāki pastāstīs, pēc gadiem atbrauks, viņas ozols augs,” stāsta Inese Fonzova, draudzes priekšniece.

Mērsraga vidusskolas direktore Ilze Indruškeviča: “Šajā pieticīgajā Mērsraga augsnē audzēt ozolu - tas ir liels izaicinājums. Es domāju, ka mēs ikviens centīsimies šo kociņu aprūpēt, lai tas izaugtu dižs.”

Glika ozolu zīles salasītas pirms sešiem gadiem pie Alūksnes mācītājmuižas. No 15 kilogramiem izauguši aptuveni 1200 stādu. Dažādās Latvijas vietās šobrīd iestādīti jau 250. Maijā plānots stādīt Glika ozolus 45 vietās visā Latvijā, bet stādīšana turpināsies arī rudenī. “Mēs arī veidojam tādu interaktīvo karti, kur varēs apskatīties katru vietu, kur iestādīts ozols. Aizbraukt gan uz Alūksni, kur pie Glika muzeja aug divi Glika stādītie ozoli, gan arī aizbraukt un apskatīties, kā aug šogad stādītie ozoli,” uzsver Agita Krastiņa, LELB jubilejas gada projekta vadītāja.

Vietas, kur Glika ozolus stāda, ir ļoti dažādas: pie baznīcām, draudžu mājām, parkos, alejās, pie skolām un citām ēkām. Talsu novada Kaltenes ciems izvēlējās to iestādīt pie bibliotēkas, tā simbolizējot, ka Gliks ar savu mūža darbu nesa arī gaismu pasaulē.


#SIF_NVZ2022