Latvijā būs mātes piena banka

Eiropā ir vairāk nekā 200 Mātes piena bankas, kas sniedz iespēju mātes pienu jeb tā dēvēto dzīvības dzērienu saņemt arī tiem bērniem, kuriem mammas dažādu apstākļu dēl nevar to nodrošināt. Latvija un Rumānija ir tās valstis Eiropas Savienībā, kur šādas bankas nav, bet plānots, ka Latvijā tā darbu uzsāks nākamā gada sākumā, lai mātes pienu nodršinātu priekšlaicīgi dzimušiem bērniem. Turpina Dace Siliņa

Ogrēnietei Ancei dēls piedzima priekšlaicīgi - 33 nedēļā. Ance norāda, lai ar laiks bija baiļu un stresa pilns, viņai esot palaimējās - savu bērnu viņa varēja barot ar krūti, jo ikdienas ainas, ko redzējai bērnu slimnīcas nodaļā, bija gana skaudras. Kā stāsta Ance Romāne: “Tāpēc šobrīd Latvijā tie veidota pirmā Mātes piena banka, lai gadījumos, kad mammas nevar savam priekšlaicīgi dzimušajam mazulim nodrošināt pienu, viņas varētu to saņemt no donoru mammas.”

 Kā ReTV norāda Bērnu slimnīcas fonda vadītāja Liene Dambiņa, par šādas bankas izveidi Latvijā tiek runāts jau gadus četrus: “Jo Eiropā ir vairāk nekā 200 šādas mātes piena bankas, arī tepat kaimiņos Lietuvā un Igaunijā. Un Latvija toreiz pirms trim gadiem bija vienīgā kopā ar Rumāniju, divus valstis Eiropas Savienībā, kurām nebija savas mātes mātes piena bankas.”

Šobrīd noslēgusies ziedojuma akcija bankas izveidei, kas atradīsies “Bērnu klīniskā universitātes slimnīca” Neonatoloģijas klīnikā. Tomēr Liene Dambiņa uzsver, šis plānots kā valsts pakalpojums: “Pilnīgi noteikti būs valsts mēroga pakalpojums, taču, ņemot vērā, ka tas ir absolūti jauns projekts un ļoti sarežģīts projekts, visdrīzāk, pirmajā gadā tā pieredze tiks iegūta Bērnu slimnīcā. Kāds ir šis process, cik būs atsaucīgas arī donores Latvijā - māmiņas, kuras būs gatavas ziedot savu pienu, lai pēc tam to varētu saņemt priekšlaikus dzimušie bērni, kuriem tas ir ļoti nepieciešams.”

Neonataloģijas klīnikas vadītāja Dace Sniedze ReTV norāda, ka vidēji pasaulē priekšlaikus dzimst 10% mazuļu, Latvijā gan skaits ir mazāks - aptuveni 5%: “ Tie bērniņi uz kuriem mēs primāri mērķējam ar šo donoru pienu, tie ir zem kilograma 500 gramiem. Un tie varētu būt kādi 150 pa gadu, bet, protams, ka ne jau visiem vajadzēs. Tāpat mēs ņemam vērā, ka ne tikai priekšlaikus dzimušiem, bet arī tiem bērniņiem, kam varētu būt bijušas kādas ļoti nopietnas zarnu operācijas.

Savukārt Latvijas Zīdīšanas veicināšanas konsultantu asociācijas valdes locekle Evita Žvagiņa - Jākobsone ReTV ziņām atzīst: “Un es domāju, ka tīri emocionāli šāda piena banka pilnīgi noteikti būtu ieguvums, jo tā sieviete zinātu, ka bērnam nedod maisījumu, bet ir piens no kādas citas sievietes. Mēs, protams, nevaram izslēgt arī to, ka, visticamāk, būs arī kāda sieviete, kurai šis nebūs pieņemami, tā arī var gadīties. Bet nu visbiežāk strādājot ar sievietēm, es domāju, ka tas varētu tīri emocionāli būt daudz lielāks ieguvums.”

BKUS Neonataloģijas klīnikas vadītāja vēl piebilst: “ Un tur noteikti ir vajadzīga ārsta saruna ar māmiņām, lai viņas bērniņš varētu saņemt mātes pienu. Māmiņai būs jāpiekrīt. Un tā būs atsevišķa veidlapa, piekrišanas veidlapa, kur izskaidroti riski. Māmiņām būs iespēja izrunāt ar bērniņa ārstējošo ārstu visus par un pret.”

Plānots, ka Mātes piena banka Latvija tiks atklāta nākamā gada sākumā, kad arī aktīvāk tiks uzrunātas potenciālās mammas, kas vēlas ziedot pienu bankai.


Foto: freepik