Latvijā dzīvojošie ukraiņi: mēs domājam par saviem radiem un paziņām Ukrainā

Spriedze pie Ukrainas robežas valda kopš 2014. gada, kad Krievija ar uzbrukuma palīdzību anektēja Doņeckas apgabalu. Tagad pie Ukrainas robežas sapulcināti tūkstošiem Krievijas karavīru, kas rada bažas par reālu iebrukumu valstī. Cilvēki turpina savas ikdienas gaitas, bet spriedze pieaug ik mirkli.

Krievijas varasiestādes norādījušas, ka neplāno veikt uzbrukumu Ukrainai, līdzīgus apgalvojumus pirms astoņiem gadiem teica arī prezidents Vladimirs Putins, brīdi pirms Krievija anektēja Doņeckas apgabalu. Ap 130 tūkstošiem Krievijas karavīru šobrīd atrodas pie robežas ar Ukrainu, ziņo ārvalstu mediji. Papildu sauszemes kara draudiem pieaug iespēja uzbrukumiem kibertelpā. Savukārt Ukrainas valstspiederīgie, kuri dzīvo Latvijā, ReTV Ziņām saka - viņi uztraucas par saviem radiem un draugiem mājās. “Es par dēlu, mazdēlu, vedeklu domāju. Drīz braukšu uz lidostu satikt savu mīļoto sievu, kura atbrauks no Kijevas. Dēls saka - viss Ukrainā ir mierīgi. Viņš strādā kā uzņēmējs, cenšas, lai Ukrainā būtu miers, pamatīgums un attīstība. Lai ekonomika attīstās tālāk, kaut gan tagad tā tiek gremdēta. Bet - ko darīsi? Tā tas notiek,” saka Ivans Naļivaiko, Ukraiņu kultūras un izglītības biedrības “Dņipro” vadītājs.

Savukārt Madonas novadā dzīvojošais ukrainis Sergejs Jariško domā, ka nav vajadzības risināt konfliktus ar ieroču palīdzību. Viņa radi karā nepiedalās, bet viss var mainīties. “Tik lielas trauksmes nav, vienā, otrā pusē dzīves ritms, attīstības nav, kā gribētos, kā bija citos laikos, saliekas no audzināšanas. Nevajadzēja piekrist nosacījumiem, ja zina, ka izdarīs pāri, tad “spēlīte” sākas.”

Tikmēr 70. gadu beigās uz Latviju no Ukrainas pārcēlušais Pēteris Gluščuks dzimtās mājas apciemo divas reizes gadā, kur dzīvo lielākā daļa viņu radinieku. Gluščuks ir īpaši satraukts par sev tuvo cilvēku nākotni. “Tas ir briesmīgi, ka ir karš. Tur, kur mana dzimtā puse, Hmeļņickas apgabals, kur esmu dzimis, tur ir mierīgi, bet arī no turienes tiek vīri iesaukti armijā un dodas uz Donbasu. Protams, karš, tās ir briesmas. Mani tuvinieki gan nav iesaukti kara rindās. Brālim 70, viņam ir divas meitas, līdz ar to viņi karā nepiedalās.”

Ukraina ar teju 44 miljoniem iedzīvotāju ir piektā lielākā valsts Eiropas Savienībā. Kā ReTV sacīja latvieši, kuri dzīvo Ukrainā, bet vēlas palikt anonīmi - ikdienas dzīve Ukrainā rit bez izmaiņām, cilvēki pagaidām neplāno pamest savās mājas un darba vietas, panika iedzīvotāju vidū neesot manāma. Savas izjūtas ReTV stāsta arī vienas ukraiņu biedrības vadītājs Latvijā Ivans Naļivaiko. “Kad Ukrainā tikai sākās visi šie notikumi 2014. gadā, tad jau toreiz es teicu - tas viss ir atkarīgs no viena cilvēka, kurš sēž Kremlī. Ja viņš teiktu “stop”, tad pasaule apstātos tajos pašos laikos, mums būtu normāla attīstība gan sociāli, gan kultūras, gan draudzības ziņā starp valstīm Eiropā, starp valstīm visā pasaulē.”

Pagājušajās nedēļas nogalē Baltkrievijā noslēdzās Krievijas karaspēka mācības, taču Aizsardzības ministrija paziņojusi, ka karavīri turpinās veikt kaujas gatavības pārbaudes. ASV prezidents Džo Baidens paudis pārliecību, ka Putins jau ir pieņēmis lēmumu iebrukt Ukrainā. 


Foto: Freepik