Latvijā gatavojas Covid-19 revakcinācijai jeb trešās devas potēšanai

Kopš Latvijā pilnībā vakcinēti pirmie medicīnas darbinieki, apritējuši jau teju četri mēneši. Tikmēr sabiedrībā vakcinācijas process šobrīd noslēdzies nedaudz vairāk kā 5% iedzīvotāju. Daļa mediķu neoficiāli ReTV Ziņām atzīst - viņi nezina, cik ilgi var justies droši, būdami vakcinēti. Arī Valmieras ielās uzrunātie cilvēki atzīst - arī viņiem nav skaidrs, cik ilgi vakcīna būs efektīva cīņā ar Covid-19 infekciju.

“Tad jau informēs, paši jau nezina. Sekošu līdzi norādījumiem. Saslimt jau tāpat var, bet varbūt nenomiršu,” saka Austra.

“Gan kaut kad zinās, pēc 22 dienām izveidojas imunitāte. Nezinu, pēc cik mēnešiem vajag atkal,” pauž Sarmīte.

Iveta: “Saka, ka seši mēneši. Tad, kad būs, vērošu veselības stāvokli. Tādā iestādē strādāju, kur parūpējas par veselību, regulāri apmeklēju savu ģimenes ārstu.”

Pasaulē joprojām turpinās pirmo vakcīnas devu saņēmušo personu uzraudzība. Zināms, ka šobrīd aizsardzība saglabājas vismaz astoņus mēnešus. Infektologs Uga Dumpis ReTV Ziņām skaidro - vakcinācija veicina daudz ilgāku atbalstu imunitātei nekā Covid-19 pārslimošana.

 “Pagaidām tādu uztraukumu, ka vajadzētu kādu revakcinēt pēc pusgada vai vasarā - nav. Nevajag pašreiz liekam satraukumam, ka vakcīnas zaudē savu efektivitāti, turklāt nevajag noteikt nekādas antivielas, lai kontrolētu efektivitāti, jo ir ne tikai antivielu imunitāte, bet arī šūnu atbildes, kas vairākumu gadījumu ir pat svarīgāk,” pauž Uga Dumpis.

Uga Dumpis pieļauj, ka Latvijā nākamajā ziemā varētu būt nepieciešams veikt pirmās revakcinācijas potes. Dumpis mudina atcerēties, ka arī vakcinētām personām pastāv zināms risks saslimt ar Covid-19, tomēr ir ļoti neliela iespēja inficēt citas personas.

“Vakcinētie slimo desmit reizes retāk kā nevakcinētie, nenonāk intensīvajā terapijā un nemirst. To redzam sociālās aprūpes centros, kur saslima pēc “AstraZeneca” potes pacienti no riska grupām, bet nenonāca slimnīcā. Tas jau no vienas devas,” atzīst Uga Dumpis.

Latvijai ir pasūtītas aptuveni septiņi miljoni vakcīnu devu, kuras varēs izmantot arī revakcinācijas procesā. Kā šodien valdības sēdē stāstīja Veselības ministrs Daniels Pavļuts, šim procesam nepieciešami aptuveni 58 miljoni eiro. Trešās vakcīnas saņemšana, visdrīzāk, vairs nenotiks lielajos vakcinācijas centros, bet gan šajā procesā aktīvāk iesaistīs ģimenes ārstus, kā arī piedāvās to veikt aptiekām. 


Foto: FreePik