Latvijā izzūd ciemi

Latvijā izzūd ciemi, īpaši Latgalē. Kartē tie ir, taču daudzos no tiem vairs nedzīvo neviens iedzīvotājs. Iemesli ir vairāki, bet pats būtiskākais - iedzīvotāji pārceļas uz dzīvi pilsētās vai tuvāk tām. Viens no šādiem izmirušiem ciemiem ir Latgalē.

Ukrainā ir ciems Latvijā, Balvu novadā, kurš dibināts aptuveni 1900. gadā un atrodas pilnīgā nekurienē. Ja vēl pirms kādiem 120 gadiem šis ciems bija apdzīvots, tad šobrīd šeit nav neviena, arī vienīgā māja stāv tukša.

Mājas durvis ir vaļā, taču skats iekštelpās drūms un nepatīkams - haotiski izmētātas drēbes, virtuves piederumi, dažādas citas sadzīves lietas. Ciemu ReTV izrāda vietējais novadpētnieks Ilgvars Bērziņš. Viņš atklāj, ka ir ļoti maz cilvēku, kuri atceras šī ciema vēsturi. “Tāds mans redzējums ir, ka Ukrainas ciems ir veidojies no malas, jo te ir Vitebskas guberņas Ludzas apriņķa mala. Tur tālāk sākas Vidzeme. Nu, tā varētu būt veidojies, jo nav citas loģikas,” saka Ilgvars Bērziņš.

Ciema nosaukums varētu būt izveidojies no krievu valodas “u kraja” jeb “pie malas”. Šādi runājot, radās “Ukraina”. Ilgvars Bērziņš arī atceras labākus laikus, kad ciemā vēl mita iedzīvotāji.  

Ekonomģeogrāfs Jānis Turlajs norāda - tāda ir Latvijas skaudrā realitāte: mirstība ir lielāka kā dzimstība; liela daļa laukos dzīvojošo pārcēlušies uz dzīvi pilsētās. Mazie ciemi izmirst, īpaši Latgalē. Viņaprāt, šis process vēl turpināsies, jo cilvēkiem vienkārši laukos nav ko darīt. “Pēkšņi meža vidū nevar sākt nodarboties ar lielražošanu, jo tur nebūs ne darbaspēka, ne kvalifikācijas. Es pat teiktu, ka skaļi būtu tos saukt par ciemiem. Tā ir Latgales īpatnība, ka mēs Latgalē visas šīs viensētas, bijušās sādžas, kas izgājušas zemes reformas, adresācija joprojām kā skrejciemi saglabājas, bet būtībā tās ir viensētas. Latgalē tādu ir simtiem, kuros ir pa trīs, četrām mājām. Tagad ir tikai dažas apdzīvotas. Tā tendence ir raksturīga visai Latvijai.”

Ilgvars Bērziņš arī stāsta, ka Ukrainā tagad nav arī autobusa pieturas, jo sabiedriskais transports te vairs nekursē. Ukrainas nosaukums ir tikai kartē. Statistika rāda, ka pēdējā gada laikā Latgalē no vairāk nekā 247 tūkstošiem iedzīvotāju, skaits samazinājies par aptuveni pieciem tūkstošiem.



#SIF_NVZ2022