Latvijā izzūd parastā ķimene; to atzīst par gada augu

Parastā ķimene, šī gada augs, Latvijā sāka izplatīties viduslaikos, kad to kā garšaugu audzēja klosteros un muižās. Tā kļuva par Latvijas savvaļai raksturīgu sugu. Botāniķi gan novērojuši - pēdējā desmitgadē dabā tā sastopama arvien retāk.  

Šogad botāniķi pētīs, kāpēc parastā ķimene kļūst retāk sastopama. Šobrīd tiek pieļauti tikai iemesli, kāpēc augs izzūd. Kā vienu no iemesliem varot minēt, ka samazinās dabisko zālāju platības – ķimenes nozīmīgākā dzīvotne.

“Otrs iemesls varētu būt mežacūkas. Kā mēs zinām, iepriekšējos gados, pirms Āfrikas cūku mēra izplatīšanās, Latvijā bija ļoti, ļoti daudz cūku visos reģionos. Cilvēkiem garšo ķimenes, mežacūkām arī garšo ķimenes,” stāsta botāniķe Agnese Priede.

Ķimenes arvien mazāk lauksaimnieku izvēlas audzēt tikai tādēļ, ka mežacūkas nodara postījumus. Jāpiebilst, šī auga audzēšanu zemnieki sauc par loteriju, jo tirgus ir nestabils un nav skaidras realizācijas iespējas, kā arī pieprasījumu diktējot cena, ne pati kvalitāte.

Biedrības “Zemnieku saeima” pārstāve Maira Dzelzkalēja-Burmistre atzīst, ka nesen tirgū esot piedāvātas lētas ķimenes no Ķīnas vai Ukrainas. Viņu ķimenes nevienam vairs nevajadzēja, jo cilvēki tās vēlējās iegādāties par lētāku cenu, ne pēc iespējas kvalitatīvākas. “Mēs varam izaudzēt cik kvalitatīvas gribam, bet neesam konkurētspējīgi.”

Latvijas tirgus pieprasījumu vietējie audzētāji spēj apmierināt, taču veikalu plauktus piepilda lētākas no Āzijas valstīm ievestās ķimenes, kamēr šeit izaudzēto produktu eksportē. Botāniķi uzsver - Latvijas ķimene ir aromātiska, vērtīga un ārstnieciska, tāpēc nav pieļaujama tās nonākšana uz izzušanas robežas.

“Mēs aicinātu ikvienu, kurš pazīst ķimeni, ziņot par to portālā dabasdati.lv,” aicina botāniķe un turpina, “mēs labprāt arī dzirdētu kādus interesantus stāstus par novērojumiem, piemēram, jums zināmās vietās, kur ķimenes pazudušas, parādījušās vai kā tiek lietotas”.

Līdztekus cilvēku sniegtajai informācijai, botāniķi analizēs arī dabas skaitīšanas datus, kas ļaus veikt precīzākus secinājumus par parastās ķimenes izplatību.