Latvijā nobalsojis nepilns viens procents iedzīvotāju

Lai arī pirmajā dienā, kad varēja nodot savu balsi glabāšanā, pie urnām devās vairāk nekā 11 tūkstoši Latvijas iedzīvotāju, patiesībā tas nebūt neliecina, ka vēlētāju aktivitāte šajā reizē būs augsta – tā norāda gan Centrālā vēlēšanu komisija, gan arī ReTV uzrunātā politoloģe. Lielai daļai Latvijas vēlētāju ir ieradums savu lēmumu pieņemt pašā pēdējā brīdī. 

Ja salīdzina aktivitāti pirms četriem gadiem, tad balsi glabāšanā nodevuši par gandrīz 3,5 tūkstošiem vairāk nekā 2018. gadā. Urna ar aploksnēm vakardien strauji pildījās arī iecirknī Valmierā. 910. vēlēšanu iecirkņa priekšsēdētāja Valmierā Santa Zariņa saka: “Necerēti liela aktivitāte, nebijām īsti pat tā gaidījuši, bet, protams, priecājamies, cenšamies maksimāli ātri strādāt, lai nav ilgi jāstāv rindā.”

Valmierā balsstiesīgie vakar stāvēja garā rindā, daži gaidīja pat vairāk nekā stundu, neraugoties uz to, ka ir darba dienas vakars. Iemesli, kāpēc pilsoņi ieradušies nodot balsi ātrāk, ir dažādi. Valmieras novada iedzīvotāja Maija: “Trešdien lidoju prom no Latvijas un es vienkārši nebūšu mājās. Gribu izdarīt to, kas ir jāizdara.”

“Sestdien jāiet uz darbu, un šodien es gāju garām un sapratu, ka varētu aiziet,” saka valmieriete Ance.

Lai arī aktivitāte bijusi liela, Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) tomēr aicina izvērtēt – vai tiešām tagad jādodas vēlēt. CVK priekšsēdētāja Kristīne Bērziņa: “Šī kārtība Saeimas vēlēšanās ir vairāk domāta tiešām tiem vēlētājiem, kuri pamatotu iemeslu dēļ nevarēs nobalsot vēlēšanu dienā.”

Daļai vēlētāju Latvijā esot niķis – izšķirties par partiju vien vēlēšanu dienā, saka politoloģe Laura Minskere. “Tipiski ir tas, ka liela daļa vēlētāju savu izvēli izdara pēdējā mirklī, un daļa no vēlētājiem šo izvēli izdara tad, kad atrodas vēlēšanu iecirknī. Paņem rokās biļetenus un sāk pētīt šos deputātu kandidātus. Starp citu, tas nav raksturīgs tikai Latvijai, tas ir raksturīgs arī citām rietumu demokrātijas valstīm.”

Taču cilvēki, kurus ReTV uzrunā iecirknī Valmierā, pārsvarā zinājuši, par ko balsos, taču neslēpj, ka no kopā 19 sarakstiem bijis grūti izvēlēties. 

Valmieras novada iedzīvotāja Maija: “Izvēli izdarīt ir ļoti grūti, bet, ja ņem vērā, ka viena liela daļa automātiski – vismaz manā uzskatā – aiziet maliņā, tad no tiem, kas tur paliek, ir jāizvēlas, kaut gan tas ir grūti. Esmu vīlusies, tiešām vīlusies arī savās iepriekšējās izvēlēs, bet nebalsot arī nevar.”

Valmieras novada iedzīvotāji Kārlis un Marta: “Savi favorīti ir. Ja klausās, seko līdzi. Jā, bišķiņ paklausījos priekšvēlēšanu debates, diskusijas, bet tā man aptuveni ideja jau bija iepriekš.”

Tos balstiesīgos, kuri nezina par ko vēlēt, CVK un politoloģe tomēr aicina uz līdzdalību. Laura Minskere: “Pat tad, ja jums nav, par ko balsot, arī tad jūs izdarīsiet ļoti labu darbu, ja jūs aiziesiet uz vēlēšanām un nobalsosiet ar tukšu biļeti. Tas nozīmē iemest tukšu aploksni urnā. Tas dos augstāku līdzdalību vēlēšanās, mums būs mazāk sadrumstalots parlaments, netiks ievēlētas tik daudz šīs sīkpartijas, par ko mēs vienmēr sūdzamies.”

Nodot balsi varēs vēl arī ceturtdien no pulktens 9.00 rītā līdz 12.00 un piektdien no pulkstens 10.00 līdz 16.00 pēcpusdienā, bet pašas vēlēšanas notiks sestdien, 1. oktobrī no plkst 7.00 līdz 20.00 vakarā.