Latvijā pētīs pārtikas izķērdēšanas apmērus

Pēc “Eurostat” datiem, pagājušajā gadā Eiropas Savienībā tika radīti 58 miljoni tonnu pārtikas atkritumu jeb aptuveni 131 kilograms uz vienu iedzīvotāju. Vairāk nekā puse no pārtikas atkritumiem tiek radīta mājsaimniecībās. Tādēļ, lai apzinātu pārtikas izšķērdēšanas problēmas apmērus Latvijā, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte (LBTU) īstenos pētījumu. Tā laikā trīs aptaujās noskaidros Latvijas iedzīvotāju paradumus un attieksmi pret pārtikas izšķērdēšanu, ēdināšanas uzņēmumu iesaisti un pārtikas ražotāju iniciatīvas problēmas risināšanā. LBTU pētniece Ilze Beitāne uzsver, ka resursi pārtikas ražošanai, kas tiek izšķērdēti, ir milzīgi. “No mājsaimniecības viedokļa es izmetu, piemēram, vienu piena paku ārā, bet, ja paskatāmies visu atpakaļ – tas piens tika kaut kur iegūts, visa ražošana. Pirmkārt, no govs ir iegūts piens, tālāk tas piens ir gājis uz pārtikas ražošanas uzņēmumu, kur ir sterilizēts, ir attiecīgi sterilizēts vai pasterizēts, iepakots un tā tālāk. Milzīgs resurss ir ieguldīts, lai mēs rezultātā iegūtu vienu paku piena. Rezultātā mēs vieglprātīgi to beigās izmetam ārā.”

LBTU pētniece norāda, ka pirmais solis problēmas risināšanā ir tās apzināšanās, izglītojot cilvēkus par pārtikas izšķērdēšanas ietekmi uz vidi un ekonomiku. Tāpat viņa uzsver, ka ikvienam būtu jāizvērtē savi iepirkšanās paradumi. “Mēs bieži vien par to neaizdomājamies, tāpēc es saku, šeit ir ļoti svarīgi, lai mēs runātu par to un uzrunātu dažādas mērķa grupas. Bieži vien mums kā cilvēkiem ir šī attieksme – tas šobrīd uz mani neattiecas. Zzinām, ka šobrīd Eiropas zaļais kurss un vispār ilgtspējas galvenais uzdevums ir, ka spējam saglabāt šo apkārtējo vidi nākošajām paaudzēm. Manuprāt, tas ir viens no svarīgākajiem aspektiem.”

Eiropas Savienība izvirzījusi mērķi līdz 2030. gadam samazināt pārtikas atkritumus par 50% uz vienu iedzīvotāju. Pēc pētījuma veikšanas par tā rezultātiem LBTU informēs Zemkopības ministriju un izstrādās priekšlikumus pārtikas izšķērdēšanas problēmas mazināšanai. Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte aicina ikvienu Latvijas iedzīvotāju iesaistīties aptaujā, kas jau šobrīd ir pieejama universitātes mājaslapā. 


Foto: Freepik; ilustratīvs