Latvijā pieaug bioloģiski audzēto ogu un augļu dārzu platības

Pēdējo piecu gadu laikā Latvijā ir pieaudzis bioloģiski audzēto ogu un augļu dārzu skaits. Pamatā tie ir smiltsērkšķu, cidoniju un upeņu stādījumi. Biedrībā “Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācija” to vērtē kā pozitīvu tendenci, taču ir nopietni jādomā arī par produkcijas eksportu, jo Latvijas tirgus šim apjomam ir pārāk mazs, bet Eiropā bioloģiski audzētajai pārtikai šobrīd ir pat ļoti liels pieprasījums. “Perspektīva ir, un mums pat brauc no tālienes, no Rīgas otra gala, meklē tieši bioloģiskās ogas. Katrā ziņā, mēs šeit Pierīgā, tādēļ esam ļoti lieli ieguvēji,” saka Ieva Spriža, “Dabas gardumi” saimniece.

Rīgas un arī pircēju tuvums Mārupes novada saimniecībai “Dabas gardumi” ļāvis pēdējos gados gan dažādot, gan paplašināt bioloģiski audzēto ogu stādījumus. “Ir tā, ka mums pavasarī vispirms nāk sausserži, kas ir maija beigas, jūnija sākums, tie ražo līdz pat jūlija vidum, ir dažādas šķirnes, lai tos var vākt. Tu tos novāc, realizē, tad otrus novāc, realizē, tad nāk jāņogas, upenes, ērkšķogas, arī tās ir dažādas šķirnes, arī to gatavība ir izvelkama sezonā garāka, pēc tam nāk rudens avenes, tad tu to sezonu un arī tehniku lietderīgi izmanto, gan arī laiku tu vari saplānot.”

Saimniecībā ogas pārtop dažādos gardos un arī veselīgos kārumos, jo to gatavošanā netiek izmantots cukurs.

Saimniecības attīstībā būtisks atspēriens ir bijusi Ievas uzņēmība startējot dažādos projektos, kuros gūts arī Eiropas finansiālais atbalsts, stādīti ogulāji, pirkts ogu novākšanas kombains, tagad tapusi arī pārstrādes ēka. “Tā perspektīva noteikti, ka ir, jo viss iet uz to, ka tā ķīmija samazinās un ir jāpaplašinās, jo šobrīd mums ir tāds apjoms, ka priekš mazā patērētāja mēs esam par lielu, priekš lieliem pircējiem mēs esam par mazu, tāpēc kaut kur ir jāiet uz vienu vai otru pusi. Mēs iesim uz paplašināšanās pusi,” saka Jānis Spriža, “Dabas gardumi” saimnieks.

“Skolām būs tie obligātie bioloģiskie iepirkumi, mēs, šeit Mārupē, esam nenormāli ieguvēji, tāpēc mēs ar vīru nebaidāmies teikt vārdu – jā, mēs paplašināsimies, diezgan plaši paplašināsimies. Tas nav tā, ka par pāris hektāriem, vairākiem desmitiem hektāru,” stāsta Ieva Spriža, “Dabas gardumi” saimniece.


Foto: Freepik