Latvijā sākas starptautiskas militārās mācības “Swift Response”

Latvijā sākusies militāro mācību “Swift Response” jeb “Ātrā atbilde” aktīvā fāze. Starptautiskā līmeņa mācībās iesaistītas desanta, gaisa spēku un sauszemes vienības. Pirmais vingrinājums notika Jēkabpilī. Tā laikā no lidmašīnām desantējās vairāki desmiti izpletņlēcēju.

Militāro mācību “Swift Response” vingrinājumā Jēkabpilī no lidmašīnām desantējās Polijas Bruņoto spēku un Čehijas Bruņoto spēku karavīri. Mācību norisei izvēlēta Jēkabpils kādreizējā lidlauka teritorija. “Šādai operācijai vajadzīga liela teritorija. Vairāku iemeslu dēļ tika izvēlēta Jēkabpils. Pirmkārt, lidlauks. Šeit jau agrāk ir notikušas mācības. Svarīgākais ir tas, ka ir ar vietējiem zemju īpašniekiem bataljonam izveidojusies ļoti laba sadarbība,” saka Vilmārs Vecvagaris, pulkvežleitnants, NBS Apvienotā štāba Militāro mācību pārvaldes pārstāvis.

Mācībās piedalījās divas “Hercules” lidmašīnas, kurās var ietilpt 70 izpletņlēcēji, kā arī sešas “Casa” lidmašīnas. Tās ir mazākas un var pārvadāt aptuveni 30 karavīrus. Lēkšana notika no aptuveni 300 metru augstuma. Jāpiebilst, lielākā daļa izpletņlēcēju, kas desantējās Jēkabpilī, ir no Polijas.

Lai gan sākotnēji bija paredzēts, ka Jēkabpilī no lidmašīnām lēks 600 poļu un čehu karavīru, stiprā vēja dēļ desantējās tikai daļa. Vilmārs Vecvagaris: “Lēkšana ar izpletni ir pastiprināts risks. Mums ir miera laiks, nav nepieciešams riskēt ar karavīru veselību un dzīvību. Izvērtējot situāciju, tika pieņemts lēmums, ka daļa karavīru nelēks, bet nolaidīsies lidlaukā, netaktiskā veidā tiks atgādāti uz šejieni.”

Starptautiskās mācības “Swift Response” notiek visā Eiropā ar mērķi paaugstināt NATO gatavību efektīvi reaģēt uz drošības krīzēm un trenēt sadarbību starp dažādiem spēku veidiem. Latvijā vingrinājumi turpināsies līdz 14. maijam, un tie notiks arī Alūksnes apkārtnē, Lielvārdes tuvumā un Ādažu poligonā. Vingrinājumi apvienoti ar mācību cikla “Namejs” pavasara posmu.