Latvijā veidojas nelegālo migrantu krīze

Tas, kas notiek Baltkrievijas pierobežā, tagad jau dēvējama par nelegālo migrantu krīzi - aizvadītajā diennaktī aizturēti jau 200 cilvēki. Kolēģi no ReTV un LRT šorīt bija pirmie no Latvijas medijiem, kas nofilmēja nelegālu ienākšanu Latvijā. 12 cilvēku grupā bija arī mamma ar zīdaini. Šie cilvēki sākotnēji tiek izmitināti turpat pierobežā teltīs; tālāk darbs ar imigrācijas dienestu, bet problēmas rada fakts, ka nu jau sāk trūkt vietu, kur izvietot šos robežas šķērsotājus.

Skati Latvijas-Baltkrievijas pierobežas joslā apliecina nelegālo imigrantu krīzi Latvijā. Reaģējot uz trauksmes signālu un dodoties izsaukumā, drīz vien mūsu redzeslokā parādās daži nelegālie robežšķērsotāji, brīdi vēlāk no krūmiem izlien vēl un vēl. Starp viņiem arī māmiņa ar dažus mēnešus vecu zīdaini uz rokām.

Sākotnēji saskaitām vienpadsmit nelegālos robežšķērsotājus, taču viņu rīcība liek domāt – grupā bija vēl kāds. Īsu brīdi pēc liegšanās viņi sauc izlīst ārā un padoties pēdējo no savas grupas.

Līdz ar to otrdienas aptuveni septiņos rītā pirmā pārtvertā nelegālo imigrantu grupa ir 12 cilvēki. Uz Latgales Reģionālās televīzijas un robežsargu uzdotajiem jautājumiem angļu vai krievu valodā viņi neatbild, žestikulējot liek noprast, ka šīs valodas nepārvalda. “Galvenokārt personas visas runā arābu valodā, līdz ar to komunicēt pa taisno ar viņiem ir grūti. Ir nepieciešams tulks. Uz doto brīdi mēs uzreiz nevaram uz katru gadījumu izsaukt tulku. Dažās grupās ir cilvēki, kuri runā angliski, tad var veikt kaut kādu primāro intervēšanu, saprast, ar kādu mērķi cilvēki ir gājuši, uz kādām valstīm. Viedokļi dalās. Daži saka, ka tiešām viņi ir gājuši uz Latviju, daži saka, ka viņi iet uz citām valstīm,” saka Aleksandrs Sokolovs, Silenes robežapsardzības nodaļas priekšnieka vietnieks, majors.

Turpat mežā notiek nelegālo imigrantu primārā pārbaude, kuras laikā tiek pārmeklēts, vai pie personām neatrodas dzīvībai bīstami priekšmeti. Līdz šim gan tādi starpgadījumi nav konstatēti. Tam seko viņu konvojēšana uz Silenes robežapsardzības nodaļas teritorijā izveidoto novietni.

Tā kā Valsts robežsardzes rīcībā esošā aizturēto ārzemnieku izmitināšanas centru kapacitāte ir teju izsmelta, telšu novietnes kā pagaidu risinājums var tikt saslietas vēl citviet. To paredz arī izdotais rīkojums par ārkārtējās situācijas izsludināšanu Latvijas-Baltkrievijas pierobežā. “Ja ir personapliecinoši dokumenti, tas atvieglo mūsu darbu. Ja dokumentu nav, tad informācija tiek pieņemta no personas vārdiem. Un tālāk jau imigrācijas dienests veiks sīkāku pārbaudi, vai tiešām šie dati atbilst patiesībai. Un tālāk aizturētie ārzemnieki jau tiek nodoti imigrācijas dienestam, kuri rīkojas savas kompetences ietvaros ar tiem. Paralēli imigrācijas aizturēšanas kārtībai notiek arī kriminālizmeklēšana. Tātad - par katru nelikumīgu valsts robežas šķērsošanas gadījumu tiek uzsākts kriminālprocess,” skaidro Aleksandrs Sokolovs.

Šorīt un visās iepriekšējās diennaktīs pārtvert nelegālos imigrantus Valsts robežsardzei izdevies, strādājot pastiprinātā režīmā sadarbībā ar zemessargiem un “FRONTEX” speciālistiem. Nakts no 9. uz 10. augustu bija pirmā, kad atbalstu sniedza arī NBS kareivji, apsekojot robežu no gaisa. Svarīga arī operatīva informācijas apmaiņa. “Personas noteikti mēģina pārvietoties pēc iespējas tuvāk tumsai, kad viņi vēl redz, kur pārvietoties, un no paša agra rīta, kamēr vēl ir migla, kaut kādi dabiskie šķēršļi,” uzsver Aleksandrs Sokolovs.

Kas notiks ar tiem bēgļiem, kas tika notverti šorīt Silenē, tajā skaitā māti ar zīdaini, šobrīd nav zināms.