Latvija vēl nav gatava e-vēlēšanām

Latvija pagaidām nav gatava īstenot balsošanu tiešsaistē, secinājusi Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Kristīne Saulīte, kura nedēļas nogalē klātienē sekoja līdzi Igaunijas parlamenta vēlēšanu norisei. Kaimiņvalstī Saulīte guvusi arī vairākas vērtīgas ierosmes, kuras varētu īstenot arī Latvijā, piemēram, vēlēšanu iecirkņus veidot vietās, kur cilvēki pulcējas. 

Igaunija ir viena no retajām valstīm pasaulē, kur vēlēšanās iespējams piedalīties elektroniski. Taču, kā uzsver Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Kristīne Saulīte, Igaunija jau vairāk nekā 20 gadus strādājusi, īstenojot vienotu valsts digitalizācijas procesu. Latvijai līdz tam vēl tāls ceļš ejams. “Tur vajag ļoti lielus ieguldījumus gan cilvēku, gan, nerunājot par finansiāliem, jābūt ārkārtīgi izvērstai sistēmai, kas visu laiku tiek papildināta.”

Kopumā nedēļas nogalē Igaunijā aizvadītājās parlamenta vēlēšanās piedalījās 63,7% balstiesīgo iedzīvotāju. Vairāk nekā puse nobalsoja tieši elektroniski. Saulīte: “Ja domā par to, ka varēs balsot elektroniski un būs vairāk cilvēku, tad Igaunijas piemērs rāda – nē. Tas vienkārši dod vēlētājam, tam, kurš izvēlas neiet klātienē, papildus šāda veida iespēju.”

Kaimiņvalstī klātienē ierīkotie vēlēšanu iecirkņi bija izvietoti cilvēkiem ērti pieejamās vietās, piemēram, publiskajā pirtī vai pat pārvietojamos konteinaros tirgus nomalē, stāsta Saulīte. Viņasprāt, šī būtu pieredze, kuru varētu pārņemt arī Latvijā. “Uzsvars uz to, ka ir iepirkšanās centros, jo mēs visi ejam iepirkties, vajag pārtiku. Loģiski, ka tur ir pieejams.”

Tiesa gan – arī parlamenta vēlēšanu sistēma Igaunijā atšķiras no Latvijā ierastās. 

Saulīte: “Igauņi balso par vienu kandidātu. Katram kandidātam ir savs numurs. Numuri tiek izlozēti, tad tu ieraksti vienu numuriņu.”

Līdz ar to nav nepieciešams tērēt līdzekļus milzum daudz papīra vēlēšanu zīmēm un aploksnēm. Kristīne Saulīte norāda, ka igauņu kolēģi pozitīvi vērtē mūsu elektronisko tiešaistes vēlētāju reģistru, kas sniedz iespējas balsot, izmantojot tikai eID karti.Foto: ReTV